سیاست زنانه هم حرفه ای ، هم اخلاقی

گزارشی از فعالیت های جمعیت زنان مسلمان نواندیش در هرمزگان

ارسال شده در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط زهره کرمی

جمعیت زنان مسلمان نواندیش ایران در سال 1393 موفق به کسب مجوز فعالیت از وزارت کشور شد و خیلی زود توانست بصورت تشکیلاتی منسجم در بسیاری از استان های کشور از جمله هرمزگان شعب خود را دایر وآنها را فعال کند.

اعضای موسس و شورای مرکزی این حزب سیاسی را زنان با سابقه و دارای تجربه مدیریت کلان در کشور تشکیل می دهند. دبیرکل این جمعیت خانم دکتر فاطمه راکعی استاد دانشگاه و نماینده فعال در مجلس ششم شورای اسلامی هستند. علاوه بر اعضای شورای مرکزی همکاران و اعضای این حزب در استان های کشور هم از زنان فعال سیاسی و اجتماعی مطرح در جغرافیای خود هستند در هرمزگان ریاست حزب را هدی صالحی فعال سیاسی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بر عهده دارد وی را بیشتر در امور مرتبط با فعالیت های حوزه زنان می شناسند.

هدی صالحی درباره اهداف این حزب می گوید: جمعیت زنان مسلمان نواندیش بطور تخصصی و حرفه ای در مورد چالش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پیش روی بانوان فعالیت می کند.

وی ادامه می دهد: بدلیل تنوع فرهنگی و مذهبی هرمزگان در بسیاری از موارد چالش های حوزه زنان بدون توجه به این زمینه ها قابل شناسایی و مدیریت نیست.

صالحی توضیح می دهد: زنان در دنیا فعالیت های کمتری در حوزه سیاست دارند اما همین اندک بانوان کنشگر سیاسی در اروپا و جاهای دیگر به عنوان نشانه های برابری و عدالت سیاسی در فضای آن جوامع خیلی مطرح یا اصطلاحا بولد می شوند. در کشور ما هم طبعاً این فاصله تاریخی مردم از سیاست خصوصاً کار حزبی بدلایل تاریخی قابل انکار نیست. حالا با این شرایط تاریخی و فرهنگی و اجتماعی ببینید امروز یک حزب سیاسی زنانه توانسته بطور قانونی ابراز وجود و فعالیت نماید و با رعایت همه قوانین اخلاقی و حرفه ای نه تنها دوام بیاورد بلکه در صحنه سیاسی حرف برای گفتن داشته و منشا اثر باشد.

صالحی معتقد است همین حضور زنان مقدمه و آغاز حرکت های بزرگتر یعنی کسب جایگاه های موثرتر در عرصه مدیریت و تصمیم گیری در کشور خواهد شد.

فاطمه حبیب زاده قائم مقام حزب در استان هم در تکمیل صحبت های همفکر خود می گوید: همه آنچه خانم صالحی در مورد فعالیت سیاسی زنان در کشور گفتند بنحوی چشمگیرتر در هرمزگان هم دیده می شود.

حبیب زاده ادامه می دهد: همه مردم ایران دانش سیاسی کافی و آگاهی لازم برای تصمیم گیری های سیاسی را دارند و این امر با گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی اتفاقاً تسهیل شده اما حرکت حرفه ای و واقعی سیاسی زمانی شکل می گیرد که در قالب احزاب تعریف شود به این ترتیب امکان بهره برداری یا سوء استفاده سیاسی و یا احساسی یا شایعه پراکنی یا موج سواری مثلاً در زمان انتخابات از افراد سلب می شود.

فاطمه حبیب زاده توضیح می دهد که در صورت اقبال مردم با گرایش های مختلف سیاسی به احزاب طبعا روش ها و شعارها و افراد معرفی شده اند دیگر با طرح شخصیت های ناشناخته و شعارهای غیر عملی خلق الساعه کسی نمی تواند رای مردم را جلب کند در عین حال مدیریت اداری و اقتصادی کشور هم دچار تغییرات سیاسی و انتخاباتی نخواهد شد.

پریسا غفاری دیگر عضو شورای مرکزی جمعیت در هرمزگان نیز یکی از ثمرات فعالیت حزبی زنان در استان را مطرح شدن نام هرمزگان و زنان هرمزگان در جلسات و سطوح ملی عنوان می کند و می افزاید: با رای مجمع عمومی حزب اکنون بصورت دو دوره متوالی سرکار خانم صالحی با رای کلیه اعضای حاضر در آن مجمع که هر دو سال یکبار در تهران برگزار می شود عضو شورای مرکزی حزب شده اند که حضور یک بانوی هرمزگانی در این جمع یک افتخار سیاسی برای استان است. غفاری می افزاید: سایر احزاب سیاسی فعال در استان فارغ از اینکه مشی اصولگرایی یا اصلاح طلبی داشته باشند بیشتر هویت خود را در فعالیت های زمان انتخابات تعریف کرده اند اما جمعیت زنان مسلمان نواندیش مسلمان هرمزگان بطور مرتب و هفتگی در تمام این مدت جلسات حزبی خود را داشته و بطور کاملاً حرفه ای و تشکیلاتی در حال فعالیت و عضوگیری است. همچنین در ایان انتخابات هم که اصطلاحا بهار فعالیت سیاسی است به عنوان حزبی تاثیرگذار در شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان حضور دارد.  غفاری به حضور پررنگ این جمعیت در جلسات سیاسی و اجتماعی استان اشاره می کند و می افزاید: علاوه بر حضور موثر در جلسات سیاسی استانداری و فرمانداری جلسات هم اندیشی و هم افزایی سیاسی با سایر احزاب اصلاح طلب نیز جز برنامه های این جمعیت است.

از دیگر ویژگی های این حزب زنانه فعال در هرمزگان می توان به افتتاح شعب جمعیت در شهرستان های استان اشاره کرد در حال حاضر در شهرستان های رودان، میناب و قشم دفاتر جمعیت در حال فعالیت و عضوگیری هستند و آنطور که هدی صالحی خبر می دهد بزودی دفتر جمعیت زنان مسلمان نواندیش در شهرستانهای بندرلنگه و بستک نیز با بهره گیری از توانمندی های زنان خوشفکر استان افتتاح خواهد شد.

با ملیحه نبوی نیا دبیر جمعیت در شهرستان میناب تماس می گیرم و از حال و هوای فعالیت های آنان در آن شهر می پرسم. وی با اشاره به کارگاه های متعدد توانمند سازی زنان که با مشارکت مشاور امور زنان فرمانداری ویژه میناب توسط جمعیت در این شهر برگزار شده می گوید: در دولت تدبیر و امید قطعاً نگاه به فعالیت های زنان و افزایش مشارکت آنان تغییر یافته و به نحو قابل توجهی بهبود پیدا کرده است .  اکنون توانسته ایم با مسئولین شهرستان و در راس آنان فرماندار ویژه و مشاور امور بانوان سرکار خانم کریمی دوره ها و کارگاه های آموزشی متعددی را برگزار کنیم که مورد استقبال بانوان کارآفرین، مدیر، دانشجوی فعال و علاقه مندان کارمند و خانه دار قرار گرفته است و این نشان می دهد حرکتی که آغاز شده در آینده ثمرات بالقوه ای برای زنان استان خواهد داشت. نبوی نیا از حضور اعضای جمعیت در روستاهای استان خصوصاً نقاط محروم و دورافتاده شهرستان میناب سخن به میان می آورد و ادامه می دهد: موضوع آموزش که جزء اصول مورد تاکید فعالیت های جمعیت بوده و دوستان ما در بندرعباس و روستاهای اطراف حدود 4 سال در آن زحمت کشیدند را در میناب هم عملیاتی کرده ایم. مباحث خانواده و بهداشت زنان و تربیت فرزند از جمله موضوعاتی است که به تصور ما ضرورت امروز آموزش زنان این منطقه است و جمعیت در حد توان خود بر اساس اصل عدم موازی کاری با نهادهای متولی در حال انجام آن است.

از میناب به رودان می روم جایی که سمیه میرزازاده مسئولیت جمعیت زنان مسلمان نواندیش آنجا را به عهده گرفته است. با او هم در گپی تلفنی چند دقیقه ای به گفتگو می نشینم. میرزازاده معتقد است با بازشدن فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی احزاب امکان پیدا کرده اند تا نقش پر رنگ تر و موثرتری در آگاهی بخشی به مردم ایفا کنند.

آنطور که هدی صالحی گفته در جزیره زیبای قشم هم می توان رد پایی از زنان مسلمان نواندیش یافت پس با فروغ محمدی نیا رییس و ماریا سلیمانی نایب رییس جمعیت در این جزیره آشنا می شوم. از محمدی نیا درباره دلایل علاقه مندی اش به فعالیت سیاسی و حزبی می پرسم که می گوید: مردم هرمزگان به مراتب دارای هوش سیاسی بسیار بالایی هستند و این را در کنش های سیاسی خود به خوبی نشان داده اند در این استان زنان اصلاح طلب نیز به تعداد فراوانی آمادگی حضور در صحنه های سیاسی و اجرایی استان را دارند که معرفی آنها بر اساس توانمندی هایشان و ایجاد شرایط برای ورود آنان به عرصه ضروری است اگر در اثر فعالیت های حزب در استان و خصوصاًدر قشم این فرصت برای کشف، شناسایی و معرفی این سرمایه های انسانی فراهم شود به نظر بنده جمعیت زنان مسلمان نواندیش در رسیدن به اهداف خود موفق بوده است. رئیس این حزب در قشم از آغاز دور جدید عضوگیری جمعیت زنان مسلمان نواندیش در این شهرستان خبر داد و افزود: درحال حاضر آماده عضوگیری از بانوان فعال و خوشفکر و علاقه مند به فعالیت و ساکن در جزیره می باشند؛ هستیم.

سلیمانی نیز با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری می گوید: به نظر من یک انسان موثر باید دیدگاه ها و عقاید خود را در قالب حرفه ای پیگیری کند و به ثمر برساند. فعالیت حزبی هر چند در ظاهر سیاسی است اما نتایج آن کاملاً حوزه های اجتماعی و فرهنگی و همه ابعاد جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد پس صرفاً دغدغه سیاسی انگیزه کار نیست بلکه هر انسان فارغ از زن یا مرد بودن یا بهتر بگویم هر شهروند و هموطن فارغ از مذهب و قومیت برای پیشرفت کشور باید قدمی بردارد

وقتی نتیجه گفتگوهایم با اعضای جمعیت زنان مسلمان نواندیش در شهرستان های مختلف استان را برای هدی صالحی بازگو می کنم برقی از غرور در چشمانش می نشیند و می گوید: خدا را شاکرم که جمع زنان مسلمان نواندیش استان همه از بانوان با انگیزه و با اخلاقی هستند که با هدف مقدس خدمت به کشور گردهم آمده اند.

صالحی در پایان اضافه می کند در شورای مرکزی حزب که دفتر آن در تهران مستقر است هم بانوانی که در تصمیم گیری های کلان کشور نقش دارند حضور پیدا کرده اند مانند خانم اولادقباد که در حال حاضر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هستند.

در کنار این افراد و بانوی فرهیخته ای همچون خانم دکتر راکعی در جلسات ماهانه ی شورای مرکزی حزب در تلاشیم تا طرحی نو دراندازیم و بتوانیم در بهبود شاخص های مربوط یه حوزه زنان قدمی برداریم

در زمان جمع بندی این گزارش با خود اندیشیدم که استان زرخیز هرمزگان چه قابلیت ها و چه منابعی از ثروت انسانی در خود دارد که لازم است انها را کشف و از آن در راه خدمت به ایران بهره ببریم این بانوان تنها جمع اندکی از مرواریدهای بیشمار دریای توانمندی های مردم دریای دل هرمزگانند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!