در حال راه‌اندازی باشگاه مادران هوشمند هستیم

به زندگی من خوش‌آمدید

ارسال شده در ۸ تیر ۱۳۹۸، توسط زهره کرمی

آرزو زرقانی متولد آبان ماه  ۱۳۵۵در خانواده جنوبی و در استان بوشهر به دنیا آمد و بزرگ شد . ازنظر آرزو آموزگاری را از پدر و ایستادگی و مقاومت را از مادر آموخته و این ارثی است که از پدر و مادر فرهنگی‌اش به او رسیده است.

لیسانس حسابداری دارد و در سال ۱۳۷۹پس از ازدواج  با همسرش  به بندرعباس آمد  دو فرزند دختر ۱۶و ۸ ساله دارد و می‌گوید که از بچگی  کار قصه را انجام داده و ولی تجربه‌های زیادی در زمینه حسابداری آموزش و کارهای مدیریتی دارد

چرا کودکان

بیشترین گرایشم به سمت آموزش کودکان بود تا اینکه جرقه‌ای زده شد و من توانستم وارد کار آموزش مادر و کودک شوم . در آن زمان که من کار مادر و کودک را انتخاب کردم کسی کار خلاقیت و مادر و کودک را در بندرعباس انجام نمی‌داد. طرح من بانام مامفر و بدین‌صورت که مادر و کودک توام باهم آموزش می‌بینند اجرا شد. در حال حاضر این طرح حدود دو سال است که اجرا نمی‌شود ولی در کلاس‌های من والدین مختار هستند که با کودکان شرکت کنند .

چرا مادر و کودک

هدفی داشتم و آن تربیت نسلی عمل‌گرا بود.  زمانی که دخترم به مهدکودک رفت متوجه شدم این هدف در آموزش کمرنگ است و گاها نیست و متوجه شدم که مادر و خانم‌ها دچار تغییر در فرهنگ و عادت زندگی هستند و این تغییرات باعث شده بود نتوانیم نسلی عمل‌گرا باشیم چراکه اولین هدف یک مادر تربیت نسلی برای آینده است.

هدف آرزو

خیلی دوست دارم و این ایده را دارم که بنیادی داشته باشم که هدف آن تربیت مدیران آینده باشد.

وظیفه مادر

یک مادر وظیفه دارد که یک فرزند شجاع تحویل جامعه بدهد آینده جامعه به دست مادران ساخته می‌شود چراکه یک مادر فرزند را تربیت می‌کند .

شروع کار

در سال‌های اول با انجمن موفقیت مادران شروع به کارکردم و مادران را تشویق کردم به سمت کتاب و کتاب‌خوانی بروند و از موضوعی به نام شعر و زندگی شروع کردم و هدفم این بود که در هفته چندین بار کتاب‌ها را ورق بزنند  و از دل آن‌ها حرف‌ها را بیرون بیاورند چون اعتقادم بر این است که زمانی یک شعر جاودانه می‌شود که شاعر آن شعر را زندگی کرده باشد. این کار پیچ‌وخم‌های بسیاری داشت

دو سال با معلولان ذهنی این طرح را کارکردیم و به نتیجه‌های فوق‌العاده‌ای رسیدیم و بعد در مدارس و آموزشگاه‌ها و دپارتمان کودک و نوجوان این طرح را با همان اهداف دنبال کردم. ازنظر من معلم سخت‌گیر دانش‌آموز شجاع بار میاورد . بااین‌حال ابزار من قصه و بازی است و کلاس‌های شادی دارم و هر کاری که انجام می‌دهیم در راستای تربیت فرزندان شجاع برای آینده است. در حال راه‌اندازی باشگاه مادران هوشمند هستیم

آکادمی شاهنامه

هفته قبل آکادمی شاهنامه را افتتاح کردیم . از صفرتا صد شاهنامه را در بندرعباس آموزش می‌دهیم. طبق تحقیقی که انجام دادم  در شهرهای دیگر فقط یکسری شعرهای نمادین یاد می‌دهند اما هدف ما این است که از شاهنامه درس زندگی یاد بگیرند این کاری است که من دو سال است که در حال انجام آن هستم

همکاری با موسسه ساحل خلیج‌فارس

عضو موسسه ساحل خلیج‌فارس هستم و همین‌طور که میدانید هدف موسسه حمایت و کمک به کودکان مبتلابه سرطان است .در مدرسه بیمارستانی من مدرس خلاقیت و پیش‌دبستانی آن هستم که متعلق به کودکان سرطانی است و در ایامی که بستری هستند و یا بیمارند ونمی تواند با بیرون در ارتباط باشند ما در کنار آن‌ها هستیم و اولین هدف ما دادن و کاشتن بذر امید به آن‌هاست چراکه میدانیم شادی مهم‌تر از دارو برای بچه‌هاست و اینکه از درس‌ها عقب نیافتند.

این کاری است که ما داوطلبانه انجام می‌دهیم و دستمان آزاد است و با هر روشی که بازدهی بهتری دارد این کار را انجام می‌دهیم و درواقع چارچوب ، قوانین و بخشنامه نداریم.

با افتتاح بخش کودک و نوجوان، جشنواره‌های مختلفی را راه‌اندازی کردیم و اولین گروهی بودیم که در بندرعباس جشنواره کودک و نوجوان داشتیم . در جشنواره نوجوان کانون پرورش فکری حامی علمی ما بود البته حامی مالی نداشتیم و دست‌خالی جشنواره را برگزار کردیم .

و به‌زودی کافه کتاب را که طرح‌های اوقات فراغت کودکان است راه‌اندازی می‌کنیم.

همکاری با انجمن دوستدار کودک

از دیگر فعالیت‌های من علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی در مناطق سطح پایین‌شهر است و حدود یک سال با انجمن دوستدار کودک فعالیت داشتم.  در پارک‌ها کتاب ، قصه و بازی داشتیم – با سازمان نهاد کتابخانه‌ها همکاری داشتیم.

و حرف آخر

اگر توانستم در کارم موفق باشم تنها به دلیل پشتیبانی خوب همسرم است و قدردان زحماتش هستم .

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!