از هنر دست نمی‌کشم و برای کسب تجربیات جدید مشتاقم

به زندگی من خوش‌آمدید

ارسال شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۸، توسط زهره کرمی

ساجده حیدری هنگامی متولد ۱۳۷۱ فوق‌دیپلمش را در رشته گرافیک دانشکده فاطمیه بندرعباس و کارشناسی را در رشته هنرهای تجسمی از دانشگاه علم و فرهنگ تهران گرفت . در سال ۹۷ موفق به تأسیس آموزشگاه “هنر نو” با مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. از او خواستم در آغاز صحبت‌هایش از زندگی هنری و آموزش هنری خود بگویید و اینکه چگونه به عرصه هنر وارد شد.

از بچگی ذهنم درگیر هنر بود و برای هنر و یادگیری‌اش تلاش می‌کردم همیشه دیوارها رو نقاشی می‌کردم و هر وقت دختردایی و دخترخاله‌ام نقاشی می‌کردند و من آن‌ها رو می‌دیدم ، آرزو داشتم مثل آن‌ها شوم .

از سن ۷ سالگی در کلاس‌های طراحی بزرگ‌سالان شرکت می‌کردم البته به‌زور من  را ثبت‌نام می‌کردند ( با خنده) . با تمام این‌ها کلاس‌هایی که رفتم نتوانست من را راضی نگه دارد .  پس خودم تلاش ام  را برای کسب مهارت‌های بیشتر آغاز کردم. تمام تکنیک‌های نقاشی و طراحی‌ام را به‌صورت تجربی یاد گرفتم و هیچ آموزش خاصی ندیدم و این ذوق و اشتیاق باعث شد که در دبیرستان وارد رشته گرافیک شوم و این رشته ادامه دهم و این مقدمه‌ای شد که وارد عرصه هنر شوم .

نوجوانی معمولاً پر از شور و امید به آینده است شما در آن دوران چه آرزوها و خیال‌هایی داشتید که دلتان می‌خواست وقتی بزرگ‌تر شدید به آن‌ها جامع عمل بپوشانید

از همان سنین کودکی دوست داشتم که زودتر بزرگ شوم و معلم هنر شوم . عاشق تدریس هستم و آموزشگاه‌های خصوصی و مدارس مختلفی هم‌درس هنر را تدریس کردم و به بزرگ‌ترین آرزو ام که داشتن یک آموزشگاه هنری بود رسیدم .

آیا احساستان را از طریقی نقاشی بیان می‌کنید ؟

طبیعتاً بله – برای من نقاشی همیشه بهترین روش بوده که حس‌ها و احساساتم را بیان کنم و حسی که دارم در  رنگ گذاری بر  روی کارها  قابل‌تشخیص است . درواقع نقاشی تنها ابزاری برای من است که می‌توانم احساسم را نشان دهم

گرایش نوجوانان در نقاشی بیشتر به کدام رشته می‌باشد و فکر می‌کنید چرا ؟

ازنظر من کار با ابزار پاستل گچی را بیشتر می‌پسندند و این به دلیل درگیر بودن این کار با حس لامسه است و می‌تواند از طریق این حس ارتباط خوبی را با اثرشان برقرار کنند .

شما به‌عنوان یک استاد چگونه می‌توانید با هنرجویان جوان خود ارتباط برقرار کنید طوری که آن‌ها احساس نکنند‌ فاصله‌ای بین شما و آن‌ها وجود دارد ؟

سعی می‌کنم در همان جلسه اول احساس نزدیکی و صمیمیت را بین خودم و شاگردان ایجاد کنم طوری که رابطه بین ما دوستانه باشد و رابطه شاگرد و استاد محسوس نباشد. با صحبت کردن و آشنا شدن با علایقشان ارتباط عاطفی بینمان شکل می‌گیرد .

برای خلق اثر هنری خود شرایط خاصی را فراهم می‌کنید ؟

برای شروع به کار حتماً باید ذهن خود را آماده کنم و با موسیقی آن حس آرامش را می‌گیرم و ذهنم را از تمام دغدغه‌های زندگی دور می‌کنم و تمام حواسم برای نقاشی که می‌خواهم شروع کنم می‌گذارم . یوگا هم تأثیر زیادی برای آماده‌سازی ذهن و روحم برای شروع به کار دارد .

اصولاً در روند خلق یک اثر هنری برای شما از ابتدا تا انتها چه مراحلی را پست سر می‌گذارد ؟

در ابتدا تمام حواسم را روی ایده و نقاشی که می‌خواهم شروع کنم می‌گذارم و حتی برای نقاشی کشیدن طرح را خوب می‌بینم و تمام فرم‌ها و حالت‌های آن طرح  را در ذهنم ترسیم می‌کنم و با کشیدن اتودهای مختلف ایده خودم را بر روی کاغذ می‌آورم و بهترین آن را شروع به اجرا می‌کنم . برای کشیدن نقاشی سعی می‌کنم کارها مختص خودم باشد و یا آن تصویری که می‌کشم توسط خودم عکاسی شده باشد .

تأثیر روحیات و عوامل محیطی مانند رخ دادن یک اتفاق خوشایند یا ناگوار تا چه حد می‌تواند روی آفرینش اثر هنری‌تان تأثیر بگذارد؟

به نکته خوبی اشاره کردید ، عوامل محیطی تمامی اتفاقات خوب و بد در کارمان تأثیر می‌گذارد ، مثلاً اگر حال روحی مناسبی نداشته باشم نمی‌توانم تمرکز خوبی بر روی نقاشی داشته باشم و بالعکس اگر حال روحی خوبی داشته باشم حتی می‌توانم بر روی چند اثر به‌صورت هم‌زمان کارکنم   .

چقدر برایتان مهم است که اثر شما همان‌گونه‌ای درک شود که شما می‌خواهید ؟

من نمی‌توانم حسی که  خودم نسبت به کارم دارم را به دیگران القا کنم . هر شخصی برداشت خاص خودش را نسبت به طرح‌ها و نقاشی‌ها دارد . هر شخص برداشت متفاوتی از هنر دارد و  تمام آن حس‌ها مختص آن شخص است و هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌تواند برداشت یکسان داشته باشند .

به‌عنوان یک هنرمند جوان چه چالش‌هایی را پیش روی خود می‌بینید ؟

هرروز برای من یک چالش جدید است ، آشنا شدن با فن‌ها و روش های مختلف و خلق آثار جدید من را به ذوق می‌آورد . و این چالش‌ها تجربیات فراوانی را پیش روی من قرار می‌دهد .

حرف آخر

هیچ‌وقت از هنرم دست نمی‌کشم و همیشه برای کسب تجربیات جدید مشتاقم. و برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنم . در آخر از خانواده و مخصوصاً پدرم تشکر ویژه دارم که همیشه یار و همراه من بودند .  از شما و هفته‌نامه آوای دریا که این فرصت را در اختیار من قراردادید و ما را در پیشبرد اهدافمان حمایت می‌کنید نیز تشکر ویژه دارم

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!