رست بیف

ارسال شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

در این آموزش با طرز تهیه رست بیف و نکاتی برای پخت بهتر آشنا شدید که امیدواریم از پخت و طعم بی نظیر این غذای فرنگی در منزل نهایت لذت را ببرید.

رست بیف از انواع غذاهای کلاسیک و لذیذ است، برای تهیه رست بیف گوشت باید به صورت کامل مغز پخت شود و طعمی متفاوت پیدا کند. در دستور تهیه رست بیف از گوشت بدون استخوان و روغن زیتون و سیر و فلفل و نمک و هویج و شقاقل یا زردک و پیاز و سبزی های خرد شده استفاده می شود.

مواد لازم

گوشت بدون استخوان راسته یا پشت یا ران گاو : ۱.۵ کیلوگرم

روغن زیتون : به مقدار لازم

سیر تازه : به مقدار لازم

نمک و فلفل : به مقدار لازم

هویج : سه عدد

زردک : سه عدد

پیاز متوسط : ۱ عدد

سبزی خرد شده در صورت تمایل : به مقدار لازم

طرز تهیه

برای تهیه رست بیف گوشت را به دمای اتاق برسانید تا همه قسمت های آن به صورت برابر پخته شوند سپس چند تکه ریسمان ببرید و ریسمان ها را دور گوشت به صورت فاصله دار بپیچید.

روغن زیتون را به همه قسمت های گوشت بمالید و نمک و فلفل را روی سطح گوشت بپاشید در صورت تمایل می توانید برای طعم دار کردن گوشت چاشنی های دیگری نظیر پودر سیر یا فلفل قرمز را روی سطح گوشت بپاشید. توجه داشته باشید که همه قسمت های گوشت را باید به صورت یکسان مزه دار کنید تا در همه قسمت ها مزه گوشت یکنواخت شود.

در مرحله بعدی هویج را پوست بکنید و آن را به صورت تکه های کوچک خرد نمایید سپس پوست زردک ها را نیز بگیرید و آن ها را خرد نمایید. پوست پیاز را بگیرید و آن را خرد کنید در صورت تمایل می توانید سبزی های دیگری نظیر سیب زمینی شیرین و کدو و … را هم تهیه کنید و آن ها را خرد نمایید.

در این مرحله بوته سیر را باز کنید و حبه های سیر را روی سطح تخته آشپزخانه قرار دهید و بدون اینکه پوست حبه سیرها را بگیرید آن ها را خرد کنید.

فر را روی دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد قرار دهید و سبزی های خرد شده را در کف سینی فر به صورت مسطح و هموار بچینید سپس نمک و فلفل و مقداری روغن زیتون به سبزی ها اضافه کنید و گوشت را روی لایه های سبزیجات قرار دهید و اگر تمایل ندارید از سبزیجات استفاده کنید می توانید گوشت را به صورت ساده درون سینی فر قرار دهید و سیرها را دور گوشت بچینید سپس سینی فر را درون فر به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید تا گوشت پخته شود و بعد از گذشت نیم ساعت دمای فر را روی دمای ۱۰۷ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید و اجازه دهید تا گوشت به مدت ۱.۵ تا ۲.۵ ساعت پخته شود.

می توانید برای اینکه مطمئن شوید رست بیف پخته است دمای گوشت را با کمک دماسنج چک کنید که در این صورت می توانید دماسنج را تا میانه گوشت فرو نمایید و اگر دمای میانه گوشت به ۶۰ درجه رسیده باشد رست بیف آماده سرو است. اگر تمایل دارید رست بیف آب دار باشد می توانید گوشت را وقتی به دمای ۷۵ درجه سانتی گراد رسید از درون فر بیرون آورید.

بعد از بیرون آوردن گوشت از درون فر باید به آن استراحت دهید و وقتی گوشت به دمای مورد نظر شما رسید آن را از درون فر بیرون آورید سپس یک تکه فویل دور گوشت بپیچید تا حرارتش حفظ شود و اجازه دهید تا گوشت به مدت ۲۰ دقیقه در این حالت بماند تا آب گوشت در همه قسمت ها به صورت یکسان پخش شود.

در مرحله بعدی طرز تهیه رست بیف، سه قاشق آب گوشت را درون تابه ای کوچک بریزید و تابه را روی حرارت گاز قرار دهید و بعد از اینکه آب گوشت داغ شد ۱ قاشق چایخوری نشاسته آرد یا ذرت به آب گوشت بیفزایید و هم بزنید تا مخلوط مواد غلیظ شود در صورت تمایل می توانید برای غلیظ شدن سس گریوی به آن کره اضافه کنید و اگر تمایل دارید سس رقیق باشد می توانید به آن عصاره گوشت بیفزایید و هم زدن را ادامه دهید تا سس به غلظت مناسبی برسد سپس آن را روی رست بیف بریزید.

در مرحله آخر طرز تهیه رست بیف درون دیسی مناسب رست بیف و سبزیجات را بچینید که بهتر است رست بیف در وسط دیس قرار داده شود و سبزی ها و سیر نیز در اطراف آن چیده شوند و در زمان سرو این غذای فرنگی نیز گوشت را به صورت عمودی و با ضخامت نیم سانت برش بزنید.

نکات طلایی برای پخت بهتر رست بیف

گوشتی که برای پخت رست بیف انتخاب می کنید باید گوشت ران گاو یا گوشت پشت گاو باشد.

گوشتی که در دستور تهیه رست بیف مورد استفاده قرار می گیرد باید بدون استخوان باشد.

در صورت تمایل می توانید برای پخت رست بیف از تابه عمیق استفاده کنید و یک قفسه مخصوص سرخ کردنی نیز در کف تابه قرار دهید و گوشت را روی سطح قفسه قرار دهید تا گوشت از آبی که در کف تابه جمع می شود دور بماند تا به صورت یکدست پخته شود.

بعد از پخته شدن رست بیف باید ریسمان ها را از دور گوشت باز کنید سپس رست بیف را درون ظرفی مناسب قرار دهید و آن را تزیین نمایید.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!