نان مایورکا شیرین؛ مناسب برای صبحانه

ارسال شده در ۲۷ آبان ۱۴۰۲

نان مایورکا یا نان حلزونی اسپانیایی یکی از نان‌های پرطرفدار بین المللی است که برای وعده صبحانه یا عصرانه سرو می‌شود.

نان مایورکا  Mallorca Bread یکی از نان‌های خوشمزه و پر طرفدار بین المللی است که ظاهری حلزونی دارد و معمولا برای صبحانه طبخ می‌شود.  نان مایورکا را می‌توانید در وعده صبحانه همراه با کره مربا، خامه عسل یا نوتلا یا در وعده عصرانه همراه یک فنجان چای سا قهوه سرو کنید.   نان مایورکا را به نام نان حلزونی اسپانیایی یا نان شیرینی ترکی هم می‌شناسند. 

مواد لازم:

خمیر مایه فوری     ۲ و یک چهارم قاشق چایخوری

آب ولرم   یک دوم  پیمانه

شیر ولرم سه چهارم پیمانه

کره یک دوم پیمانه

شکر یک سوم پیمانه

نمک یک چهارم قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ ۳ عدد

آرد ۵۴۰ تا ۵۶۰ گرم

خامه صبحانه به مقدار کافی

کره برای مواد میانی ۲۵ گرم

طرز تهیه

خمیر مایه، ۱ قاشق غذاخوری شکر و آب ولرم را در یک کاسه مخلوط کنید و رویش را بپوشاند و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر مایع عمل بیاید.  شیر ولرم را به همراه بقیه شکر به زرده تخم مرغ اضافه کرده هم بزنید تا یکدست شود.  خمیر مایه را به شیر اضافه کنید. کره را روی حرارت بنماری ذوب کنید و به شیر اضافه کنید و هم بزنید یکدست شود.  آرد را ۳ بار الک کنید و کم کم به مواد اضافه کرده و ورز دهید تا یکدست شود و خمیری نرم و لطیف داشته باشید که وسط کاسه جمع شود. 

روی خمیر را با سلفون بپوشانید و یک ساعت در دمای محیط استراحت بدهید تا حجمش ۲ برابر شود سپس خمیر را به سطح کار منتقل کرده و با وردنه به صورت مربعی به خطر یک سامتی متر باز کنید. کره که برای مواد میانی بود را روی حرارت غیر مستقیم ذوب کنید و بعد از این که کمی از حرارت افتاد با برس روی تمام سطح خمیر بکشید. 

خمیر را به صورت نواری برش بزنید و رول کنید و روی سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده شده است با فاصله قرار دهید و رویشان کیسه فریزر بکشید و ۱ ساعت دیگر استراحت بدهید تا حجیم شوند. روی خمیرها را با برس خامه بکشید و نان‌ها را در فری که از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم شده است به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه قرار دهید.

برای این که نان‌ها نرم بمانند یک کاسه آب  داغ هم داخل فر روی طبقه زیرین یا کنار سینی فر قرار دهید. بعد از این که نان‌ها را از فر خارج کردید بلافاصله با قلم مو رویشان کره بمالید و پودر قند بپاشید. 

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!