نرخ باروری استان هرمزگان افزایش یافت/ جاسک دارای بالاترین نرخ باروری در استان

ارسال شده در ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: ۱۲ هزار زوج نابارور در استان شناسایی شده است که نیازمند مداخله جدی و اساسی جهت شناسایی و رفع مشکل این زوجین هستیم.

دکتر غلامعلی جاودان در نشست قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه در استان افزود: با آموزش درست، اصلاح سبک زندگی و همچنین مداخلات درمانی می توان این آمار را تا حد زیادی کاهش داد.

وی در مقایسه شاخص تعداد تولد و فرزندآوری در گروه های مختلف سنی زنان هرمزگانی طی سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تصریح کرد: بالاترین رشد نرخ باروری زنان استان در ۲ گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و ۲۵ تا ۲۹ سال است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به افزایش نرخ رشد باروری استان نسبت به سال قبل گفت: استان هرمزگان با افزایش نرخ رشد باروری از ۱.۹۳ در سال ۱۴۰۰ به ۲.۱ در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

جاودان خاطر نشان کرد: شهرستان جاسک با نرخ رشد باروری ۲.۶۷ بالاترین نرخ رشد باروری استان هرمزگان را دارد و بعد از آن شهرستان های میناب با ۲.۴۶ و بندرلنگه با نرخ رشد ۲.۳۶ جزء شهرستان های با نرخ رشد مطلوب است‌.

وی با اشاره به اینکه برنامه جوانی جمعیت و فرزندآوری جزء اولویت مهم کشور است بیان کرد: بررسی علل و عوامل تعیین کننده نرخ رشد باروری و فرزندآوری در استان و همچنین آموزش مناسب به جامعه، آموزش مهارت های زندگی و ارائه خدمات مطلوب و مورد نیاز و نقش به‌ورز و مراقب سلامت در روستا، از عوامل تسریع کننده در برنامه جوانی جمعیت و فرزندآوری است.

گفتنی است؛ در نشست قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه در خصوص بهره وری کامل مرکز ناباروری سطح سه در مجتمع پیامبر اعظم(ص)، راه اندازی مهد کودک پردیس دانشگاه، تامین فضای فیزیکی جهت راه اندازی مرکز نفس (زیرنظربسیج جامعه پزشکی)، فعالیت کمیته پایش و نظارت و همچنین بررسی نرخ رشد جمعیت در شهرستان های هرمزگان گفت وگو و برنامه ریزی انجام شد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!