شناسایی ۱۷۱۶ نفر مبتلا به فشارخون در هرمزگان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبرداد:

ارسال شده در ۷ مرداد ۱۴۰۲، توسط ایسنا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیش از ۸۲ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال از خدمات رایگان مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی و پایگاه‌های بهداشتی در طی سه ماه نخست سال بهره‌مند شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بازدید از مراکز درمانی شهر بندرعباس، افزود: از بین این افراد ۸۶۷ نفر مبتلا به دیابت و یک هزار و ۷۱۶ نفر مبتلا به فشارخون شناسایی و مورد مراقبت قرار گرفته است.

دکتر عبدالجبار ذاکری با اشاره به اینکه ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی به تمام گروه‌های سنی در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی بصورت رایگان انجام می‌شود، اضافه کرد: در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه ها ی بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به تمام گروه‌های سنی، طیف وسیعی از خدمات ارائه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به خدمات گروه سنی میانسالان و سالمندان اشاره کرد.

وی این خدمات را  شامل تن سنجی، مشاوره تغذیه، خطر سنجی سکته‌های قلبی و مغزی، مراقبت بیماران دیابتی و فشار خون و غربالگری سرطان برشمرد و خاطرنشان کرد: بیماری‌های غیرواگیر همانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر مانندکم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات از مهم‌ترین علل مرگ ومیر زودرس در جمعیت بالای ۳۰ سال هستند که به همین علت سازمان بهداشت جهانی برنامه کنترل این بیماری‌ها و عوامل زمینه ساز آنها را به عنوان هدف اصلی برای کاهش مرگ ومیر ناشی از این بیماری‌ها تا سال ۲۰۲۵ هدف گذاری کرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آموزش مداوم به بیماران و خانواده آن‌ها، توصیه به اصلاح سبک زندگی را از اقدامات موثر در پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها دانست و ترغیب مردم به ورزش مداوم، پایش مستمر وزن و کنترل فشارخون و قند خون را مورد تاکید قرار داد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!