طرح شیر مدارس باید احیا شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ارسال شده در ۲۴ تیر ۱۴۰۲، توسط ایسنا

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به اینکه شیر مدارس یک پروژه برد _ برد است، زیرا علاوه بر استفاده از مازاد تولید، نسل آینده نیز از آن بهره‌مند می‌شوند، به دغدغه‌های رفع تعهدات ارزی برای صادرات محصولات مختلف اشاره کرد.

محمد مهدی برادران در دومین همایش صنعت لبنیات و صنایع وابسته با بیان اینکه امنیت غذایی و تامین غذای سالم و با کیفیت از اهمیت بسیاری برخودار است، گفت: برای تامین امنیت غذایی باید به سلامت و کیفیت مواد غذایی توجه شود.

وی ادامه داد: وقتی از صنعت صحبت می‌کنیم آنچه انتظار می‌رود ارتقاء بهره‌وری در قالب تولید انبوه، تسهیل تامین مواد اولیه و بازار رقابتی است. خروجی صنعت باید قیمت رقابتی، کیفیت مناسب بهداشتی و تنوع سبد محصول باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه میزان صادرات لبنیات ۷۱۷ میلیون دلار بود که در مقایسه با سال قبل ۴۵ درصد رشد داشته است، گفت: همچنین لبنیات سهم ۲۲ درصدی از صنایع غذایی دارد. حدود ۵۷۵ واحد صنعتی کوچک و بزرگ در صنعت لبنیات فعالیت می‌کنند که ظرفیت اسمی ثبت شده آنها ۱۳ میلیون تن، با سرمایه‌گذاری ۷۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۴۲ هزار نفر است و در حال حاضر تنها شش و نیم میلیون از این ظرفیت فعال است.

وی افزود: شیر پاستوریزه ۳۰ درصد، پنیر ۲۵ درصد، انواع ماست ۲۰ درصد، شیر خشک ۱۲ درصد، دوغ ۴ درصد، و بستنی، خامه، کره و کشک ۸ درصد از تولید صنایع لبنی را به خود اختصاص می‌دهند.

برادارن تصریح کرد:در اکثر کشورها اگر یک واحد لبنی پروانه بهره‌برداری می‌گیرد گاهی تا ۷۰۰ نوع محصول می‌تواند تولید کند. ایده آل است به این سمت برویم  و اگر قرار بر نظارت‌های تکمیلی توسط سایر دستگاه‌ها باشد، باید در چارچوب یک تفاهم و یک سند باشد تا از بروکراسی‌های متعدد بین دستگاهی جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه اگر  زنجیره‌هایی را  به صورت ناقص مستقر کنیم ما را از موضوع نوآوری و بهره‌وری دور می‌کند گفت: توجه به محصولات اقتصادی برای طبقاتی که هزینه کمتری برای لبنیات می‌کنند باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

معاون وزیر صمت همچنین افزود: شیر مدارس سالها پیش اجرایی می‌شد و یک پروژه برد _ برد است. زیرا علاوه بر  اینکه از مازاد تولید استفاده می‌شود نسل آینده نیز از آن بهره مند  می‌شوند.

براداران در پایان گفت: در حوزه صادرات دغدغه رفع تعهدات ارزی داریم و درخواست خود را به  بانک مرکزی اعلام کردیم تا در ارتباط با برخی کشورها رفع تعهدات ارزی صورت بگیرد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!