شهرستان بستک و حاجی آباد کانون‌های بیماری سالک در هرمزگان

مدیر گروه بیماریهای واگیر و غیر واگیر هرمزگان خبرداد

ارسال شده در ۱۰ تیر ۱۴۰۲، توسط ایسنا

 مدیر گروه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: دو شهرستان بستک و حاجی آباد در استان هرمزگان کانون‌های مهم بیماری سالک است.

دکتر فریده فخار ، با اشاره به اینکه سالک، یک نوع بیماری بومی در ایران است، افزود: بیماری به وسیله پشه خاکی به انسان منتقل شده و ایجاد زخم پوستی می‌کند زخم آن بعد از بهبودی تا پایان عمر باقی می‌ماند و موجب اذیت و آزار فرد می‌شود.

وی با بیان اینکه در محل گزش پشه، برجستگی کوچک سرخ رنگی ظاهر می شود که پس از گذشت دو تا سه ماه ضایعه کم کم بزرگ و بصورت زخم عفونی در می‌آید، تصریح کرد: دو نوع سالک شهری و روستایی در ایران وجود دارد که بسیاری از استان‌ها به خصوص در مناطق روستایی سالک نوع روستایی و در شهرهای بزرگ و متوسط سالک نوع شهری شایع است.

فخار با اشاره به اینکه سالک نوع شهری که به سالک خشک معروف است، زخم ها کوچک و بدون ترشح ، و دوره بیماری حدود هشت ماه طول می‌کشد، اضافه کرد: سالک نوع روستایی که به سالک مرطوب معروف است، زخم‌های بزرگتر همراه با ترشح هستند ولی دوره بیماری کوتاه‌تر و حدود چهار ماه طول می‌کشد.

وی با بیان اینکه هرمزگان نیز یکی از کانون‌های بیماری است که بیشترین موارد بیماری در مناطق روستایی حاجی آباد و بستک است، عنوان کرد: با توجه به آب و هوای استان بیماری سالک در زمستان شایع است.

فخار به راه‌های پیشگیری از گزش پشه اشاره کرد و افزود: آمپول گلو کانتیم داروی مناسب برای درمان سالک است و برای جلوگیری از گزش پشه استفاده از لباس‌های کاملاً پوشیده با آستین‌های بلند و شلوار بلند به خصوص هنگام غروب و در طول شب و همچنین استفاده از پمادهای دورکننده حشرات به خصوص در هنگام غروب و در طول شب است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!