ابتلای ۱۲هزار ایرانی به سرطان روده بزرگ در سال گذشته/ ابتلا به سرطان معده رو به کاهش است

رئیس انجمن آندوسکوپی‌های گوارشی:

ارسال شده در ۳ تیر ۱۴۰۲

رئیس انجمن علمی آندوسکوپی های گوارشی ایران گفت: روند سرطان معده در کشور روبه کاهش است، اما همچنان سرطان روده، بیشترین علت مرگ‌های ناشی از سرطان است.

کامران باقری لنکرانی افزود:سال گذشته حدود ۱۲ هزار بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ در کشور ثبت شده که ۶ هزار نفر آنها جان خود را از دست دادند و شمار مبتلایان به این سرطان ۲ برابر می‌شود و سبک زندگی و چاقی علت ابتلا به آن است

وی ادامه داد: در ۱۰ سال آینده تعداد تشخیص سرطان های روده ۲ برابر خواهد شد و اکنون ۶۰ هزار بیمار مبتلا به التهاب روده ای در کشور شناسایی شده و تخمین زده می شود تعداد این بیماران ۱۰۰ هزار نفر باشد.

وی اظهارداشت: در عین حال روند میزان ابتلا به سرطان معده کاهش یافته، این سرطان بیشترین علت مرگ سرطان در هر دو جنس مرد و زن است.

لنکرانی با اشاره به نقش مهم تغذیه و پیشگیری از عوامل خطر زا مانند سیگار کشیدن، گفت: در نیمه شمالی کشور به دلیل ژنتیک، تغذیه ، وجود عوامل باکتری زا شیوع سرطان بیشتر است و در برخی مناطق به علت وجود نیترات در آب سرطان معده شایعتر بوده و انجام آندوسکوپی در تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری‌ها نقش مهمی دارد.

وی اظهار داشت: در گذشته به دلیل تصمیم نادرست انجام آندوسکوپی در مطب ها ممنوع شده بود اما با بررسی این موضوع توسط وزیر بهداشت دولت سیزدهم این کار در مطب ها قانونی شده و موجب تشخیص زودهنگام بیماری التهابی به ویژه سرطان های معده و روده خواهد شد.

لنکرانی توصیه کرد افراد بالای ۴۰ سال به خصوص کسانی که سابقه سرطان یا بیماری‌های التهابی روده در خانواده دارند، سالانه برای تشخیص زودهنگام سرطان روده و معده آندوسکوپی انجام دهند، این بیماریها نیاز به مراقبت جدی دارد ، درمان آنها به خوبی در دسترس است و یک تا دو درصد ممکن است مبتلایان دچار بدخیمی شوند

وی تصریح کرد: استفاده از ظروف یکبار مصرف در بروز سرطان نقش دارد هدفمان ایجاد ترس و واهمه بین مردم نیست باید با آگاهی رسانی و اقدامات پیشگیرانه از افزایش سرطان در کشور جلوگیری کنیم .

وی با بیان اینکه ابتلا به سرطان معده در زنان میانسال رو به افزایش است، علت بروز این بیماری را استفاده از لوازم آرایشی بیان کرد.

وی در پایان با اشاره به وجود ۹۰۰ فوق تخصص گوارش و کبد در کشور، بر اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان‌های دستگاه گوارش تاکید کرد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!