کسب مدال نقره جهانی اختراعات و نوآوری اندونزی توسط کودک هرمزگانی

ارسال شده در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، توسط ایسنا

 زهرا مهدیخانی کودک هرمزگانی موفق به کسب مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات و نوآوری AISEEF 2023 اندونزی شد.

“زهرا مهدیخانی” عضو نونهال مرکز تخصصی علوم کانون موفق به کسب مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات و نوآوری AISEEF 2023 اندونزی شد. این کودک بندرعباسی با دقت در محیط پیرامون خود متوجه خطر بطری‌های پلاستیکی رها شده در ساحل دریا شده و راهکاری برای به حداقل رساندن این تهدید زیست محیطی ارائه کرد. مهدیخانی با اشاره به این موضوع که بطری های رها شده در دریا و ساحل با غرق شدن به زیر آب رفته و امکان جمع‌آوری آن را غیرممکن می کند، راهکاری نو ارائه کرد. وی با اضافه کردن محفظه‌ای خالی به ته بطری از غرق شدن بطری تحت هر شرایطی جلوگیری کرده است.

مهدیخانی در این خصوص گفت: با این روش بطری‌ها با باد و جریانات دریایی به ساحل برگشته و یا به روی آب مانده تا به وسیله شناورهایی که به منظور نظافت دریاها طراحی شده‌اند؛ جمع‌آوری شود.

وی این طرح را ساده، نوآورانه، ارزان و کارآمد دانست و عنوان کرد: از این روش می‌توان برای جمع آوری سایر زباله‌های پلاستیکی مانند کیسه‌های پلاستیکی تعمیم داد.

زهرا مهدیخانی که در پایه پنجم دبستان شهدای ملی گاز مشغول به تحصیل است و در فعالیت های زیست محیطی کانون و مدرسه مشارکت فعال داشته است. وی پیش‌تر نیز موفق به کسب مدال طلای هفتمین جشنواره بین‌المللی ابن سینا ۱۴۰۱ شده بود.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!