کرونا با عوارض گوارشی سبب افزایش آنزیم کبدی می‌شود

یک فوق تخصص گوارش و کبد:

ارسال شده در ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، توسط ایسنا

یک فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه در برخی از افراد با عوارض گوارشی نیز شاهد افزایش آنزیم کبدی بودیم که در صورت تداوم این مشکل فرد دچار نارسایی کبدی و مجبور به پیوند کبد می‌شود.

دکتر سیدحمید موسوی  افزود: بیماری کرونا یا کووید ۱۹ برای نخستین بار در کشور چین شناسایی و سپس به سایر نقاط دنیا سرایت کرد و اغلب توجهات به سمت بیماری های تنفسی و ذهن پزشک و بیمار درگیر این موضوع بود.

وی با بیان اینکه کم کم بیماران با علائم گوارشی نیز به پزشکان مراجعه و پس از تست های آزمایشی مشخص می شد بیمار به کرونا مبتلا شده است، تصریح کرد: هر چه تعداد این بیماران که به جای عارضه تنفسی به عارضه گوارشی مبتلا شده اند و کرونایشان مثبت است، رو به افزایش بود، ذهن پزشکان به بیماری های عفونی و گوارشی سوق داده شد.

موسوی با اشاره به اینکه در فاصله بهمن ۹۸ تا مرداد ۹۹ نیز از ۵۰۷ بیمار مبتلا به کرونا که ۵۷ درصد آن آقایان و ۴۳ درصد آن را خانم‌ها تشکیل می دادند، تستی گرفتیم، خاطرنشان کرد: متوسط سنی افراد مورد آزمایش قرار گرفته ۴۹ سال بوده که همگی بالای ۱۸ سال بودند و به چهار گروه تقسیم شدند.

وی ادامه داد: گروه اول به بیماران با علائم گوارشی که ۱۸ درصد را تشکیل می دادند، گروه دوم بیماران با علائم تنفسی که ۳۶ درصد را تشکیل می دادند، گروه سوم با علائم تنفسی و گوارشی که ۲۹ درصد را تشکیل می دادند و گروه چهارم با هیچ کدام از علائم تنفسی و گوارشی که ۱۶ درصد نمونه ها را تشکیل می دادند.

فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه در آزمایش های صورت گرفته در گروه بیماران گوارشی نیز تهوع و استفراغ از مهمترین پیامدهای بیماری بود، عنوان کرد: با بهبودی بیماری بازهم این مشکل تا سه ماه نیز در برخی بیماران ادامه داشت.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ درصد نمونه‌ها در گروه اول دچار اسهال و ۱۰ درصد دچار درد شکمی بودند و سایر بیماران با بی اشتهایی و در برخی با خونریزی گوارشی همراه بود، اضافه کرد: درصدی از بیماران با از بین رفتن حس چشایی یا عدم تشخیص مزه نیز به پزشک مراجعه می‌کردند که نشان می‌داد تا چه حد کووید ۱۹ در بدن افراد نفوذ می‌کند.

موسوی با بیان اینکه نتایج آزمایش‌ها نشان داد مرگ و میر در بیماران کرونایی با عوارض گوارشی کمتر از بیماران کرونایی با عوارض تنفسی است، اظهار کرد: همچنین بیماران کرونایی با عوارض گوارشی از سن بالاتری نسبت به بیماران کرونایی با عوارض تنفسی برخوردارند.

وی با اشاره به اینکه در ۲۰ درصد افراد با عوارض گوارشی نیز شاهد افزایش آنزیم کبدی بودیم که در صورت تداوم این مشکل فرد دچار نارسایی کبدی و مجبور به پیوند کبد می‌شود، تصریح کرد: گرچه با روند درمان مطلوب نیز افراد مبتلا به کرونا نیز شاید کمتر به مرحله پیوند کبد برسند.

فوق تخصص گوارش و کبد در پایان با بیان اینکه این مطالعات صورت گرفته نیز با توجه به مفاهیم و نتایج علمی مناسب نیز در سال ۲۰۲۱ در Biomedical Journal به چاپ رسید، عنوان کرد: این مطالعه به شدت مورد توجه قرار گرفت و مورد رجوع بسیاری از پزشکان و محققین در سراسر جهان شد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!