بن‌کارت غیرنقدی برای رفع «سوء تغذیه» مادران باردار و کودکان ۵ دهک اول صادر می‌شود

وعده مدیرکل بهداشت و درمان و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد:

ارسال شده در ۱۷ دی ۱۴۰۱، توسط ایسنا

مدیرکل بهداشت و درمان و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد با اشاره به اجرای برنامه رفع سوء تغذیه برای ۶۰ هزار مادر باردار و شیرده و ۶۰ هزار کودک زیر ۵ سال طی سال جاری که توسط کمیته امداد اجرا می‌شود اعلام کرد که اجرای این برنامه بین ۵۰ تا ۶۰ درصد در کاهش سوءتغذیه اثربخشی داشته است.

«مجتبی احمدلو»، مدیرکل بهداشت و درمان و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد با اشاره به اجرای برنامه رفع سوء تغذیه مادران باردار و شیرده و کودکان زیر ۵ سال اظهار کرد: در سال جاری به ۶۰ هزار مادر باردار و شیرده با سرانه سبد غذایی ماهانه ۲۵۰ هزار تومان و با بودجه ۱۸۰ میلیارد تومان و ۶۰ هزار کودک دچار سوءتغذیه زیر ۵ سال که از سوی وزارت بهداشت به کمیته امداد معرفی شده‌اند با سرانه سبد غذایی ماهانه ۱۲۵ هزارتومان و بودجه ۹۰ میلیارد تومانی کمک می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد این مادران و کودکان تحت پوشش کمیته امداد نیستند، زیرا کمیته امداد معمولا خانواده‌های فقیرِ زن‌سرپرست و سالمند را تحت پوشش قرار می‌دهد، یادآور شد: این خانواده‌ها جزو ۵ دهک اول قرار دارند که در این طرح از آنها حمایت می‌شود.

مدیرکل بهداشت و درمان و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه وزارت بهداشت توسط مراکز بهداشتی گروه هدف را به کمیته امداد معرفی می‌کند، گفت: کمیته امداد پس از استحقاق‌سنجی بن‌کارت غیرنقدی را برای افراد صادر می‌کند؛ منابع شارژ این بن کارت برای مادران توسط بنیاد علوی و برای کودکان توسط دولت تامین می‌شود.

احمدلو با بیان اینکه با اجرای این برنامه گروه هدف می‌توانند اقلام غذایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده را از فروشگاه‌های نزدیک به محل زندگی‌شان خریداری کنند، افزود: این بن‌کارت‌ها به صورت ماهانه شارژ خواهد شد.البته اگر در یک ماه شارژ آن با تاخیر انجام شود، ماه بعدی مبلغ ماه گذشته نیز واریز می‌شود. به طور کلی در ۱۲ نوبت سال این بن‌کارت‌ها شارژ خواهد شد.

به گفته وی و براساس اعلام وزارت بهداشت، اجرای برنامه رفع سو تغذیه مادران باردار و شیرده و کودکان زیر ۵ سال بین ۵۰ تا ۶۰ درصد در کاهش سوءتغذیه اثربخشی داشته است.

مدیرکل بهداشت و درمان و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد تاکید کرد: این برنامه به صورت سالانه و براساس جمعیت و سرانه که متناسب با اعتبار متفاوت است اجرا می‌شود.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!