پوشش بیمه‌ای ۳۹۰ قلم دارو در قالب طرح “دارویاری”

ارسال شده در ۳ دی ۱۴۰۱، توسط ایسنا

بیش از نیمی از مردم تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و نرخ پوشش بیمه های تامین اجتماعی از ۷۳ درصد گذشته است؛ همراستا با توسعه پوشش بیمه ای، خدمات درمانی به بیمه شدگان نیز در حال توسعه است و آنگونه که اخیرا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده تنها در قالب طرح دارویاری بیش از ۳۹۰ قلم دارو باهدف کاهش پرداختی از جیب مردم ذیل تعهدات بیمه ای قرار گرفته اند.

سازمان تامین‌اجتماعی به دو شیوه درمان مستقیم از طریق مراکز ملکی درمانی و نیز غیر مستقیم از طریق خرید خدمت، نیازهای درمانی بیمه‌شدگان را تامین‌ می‌کند.

این نهاد براساس قانون موظف است کلیه تعهدات درمانی بیمه‌شدگان را از بخش‌های دولتی و در صورت نیاز از بخش خصوصی با رعایت تعرفه‌های رسمی تامین کند.

از این‌رو سازمان تامین اجتماعی علاوه بر درمان مستقیم که صفر تا ۱۰۰ خدمات در مراکز ملکی به صورت رایگان ارائه می‌شود، با خرید خدمت از سایر مراکز اعم از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز پاراکلینیک، پزشکان و دندانپزشکان، پاسخگوی نیازهای درمانی بیمه شدگان است.

افزون بر ارائه تعهدات جاری درمان، سازمان تامین اجتماعی همزمان با اصلاح سیاست های ارزی دارو و اجرای طرح دارویاری، در کنار وزارت بهداشت و دو سازمان بیمه گر پایه دیگر قرار گرفت تا با انتقال ارز دارو به صورت مستقیم به مردم و جبران افزایش قیمت دارو از طریق بیمه ها، ضمن مشارکت در ساماندهی بازار دارو، از افزایش پرداخت از جیب مردم بکاهد.

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اخیرا و در سفری که به استان همدان داشته در این باره گفته است: در بحث درمان به برکت انقلاب اسلامی و رویکرد در دولت مردمی ۱۰۰ درصد جامعه تحت پوشش بیمه های درمانی هستند ضمن اینکه  در چند ماه گذشته با دستور رئیس جمهور به حوزه سلامت حدود پنج تا شش میلیون نفر از جمعیت کشور که بیمه درمانی نداشتند تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند. همچنین در قالب طرح دارویاری بیش از ۳۹۰ قلم دارو به بیمه ها و تحت تعهدات بیمه ای برای کاهش پرداختی ها از جیب مردم اضافه شده است.

به گفته وی در دولت سیزدهم بیماری های خاص تحت پوشش کامل بیمه درمانی  و خدماتی قرار گرفته اند و انواع دارو و خدمات مورد نیاز برخی  بیماری‌ها به تعهدات بیمه ای اضافه شده است. علاوه بر این در بحث فرزندآوری ۱۰۰ درصد خدمات ناباروری به دلیل هزینه‌های بالای خدمات ناباروری تحت پوشش خدمات بیمه درمانی قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین به توسعه مراکز درمانی ملکی این سازمان اشاره کرده و گفته است: امروز مفتخریم که در نظام جمهوری اسلامی ۲۰ درمانگاه قبل از انقلاب به ۴۰۰ مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی مستقیم تامین اجتماعی افزایش پیدا کرده است. تامین اجتماعی با بیش از ۵۰ درصد جامعه ارتباط مستقیم دارد. حدود ۵۳ درصد جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که  خدمات بیمه‌ای متنوع به آنها ارائه می‌شود.

بنا بر اظهارات وی، بیمه‌های اجتماعی چتر آسایش امنیت مردم هستند و به برکت جمهوری اسلامی ۷۳ درصد جامعه ۸۵ میلیون نفری کشور تحت پوشش بیمه های اجتماعی هستند، حال اینکه قبل از انقلاب تنها ۲۰ درصد جامعه ۳۰ میلیون نفری آن زمان، تحت پوشش بیمه اجتماعی بودند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!