اسهال و استفراغ دومین علت فوت کودکان است

فوق تخصص عفونی کودکان:

ارسال شده در ۵ آذر ۱۴۰۱

فوق تخصص عفونی کودکان ضمن تشریح علل و عوامل اسهال و استفراغ گفت: عوامل متفاوتی از جمله علل میکروبی ویروسی و در برخی مواقع مسمومیت ها سبب بروز اسهال می شود.

دکتر مریم محمدیان در تعریف اسهال، اظهار کرد: تغییر مزاج را اسهال می گویند مثلاً در فردی دفعات دفع مدفوع بیشتر از قبل شده باشد، طبق تعریف WHO اگر شخصی در طول روز و طی مدت دو هفته بیشتر از سه بار اجابت مزاج داشته باشد را اسهال می گویند ولی به صورت کلی تعریف اسهال این گونه است که تعداد دفعات دفع بیشتر شده و قوام مدفوع شل تر شده باشد.

این متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: یکی از علل اسهال و استفراغ عفونت‌های ویروسی است که در برخی مواقع می‌تواند منجر به فوت کودک نیز شود. با توجه به شروع فصل سرما علت های عفونت های ویروسی در حال افزایش است که عفونت های ویروسی از علل اسهال است که گاها منجر به اسهال شدید می‌شود و می‌تواند منجر به فوت کودک شود.

وی با اشاره به اینکه آیا آنفلوآنزا نیز باعث بروز اسهال می شود یا خیر؟ گفت: تمامی عفونت های ویروسی مثل آنفلوآنزا، کرونا و روتا ویروس، در کنار سایر علائم مثل علائم تنفسی یا آبریزش بینی می تواند علائم گوارشی مثل اسهال یا استفراغ داشته باشد

محمدیان تصریح کرد: مهمترین نکته در درمان اسهال استفاده از چهار دسته مواد غذایی است وقتی گفته می‌شود که به کودک مایعات زیاد داده شود متاسفانه برخی از خانواده‌ها به اشتباه سایر دسته های غذایی را حذف می‌کنند در صورتی که باید همزمان با استفاده از آنها به کودک مایعات فراوان داد پس استفاده از سیب و موز نیز به اندازه مناسب بلامانع است.

وی اظهار کرد: کودک مبتلا به اسهال حتما باید از شیر مادر استفاده کند زمانی که کودک مبتلا به اسهال است نباید شیردهی را قطع کرد. اولین اقدام درمانی که خانواده ها می توانند در منزل انجام دهند استفاده از ors است که در تمام داروخانه ها و بدون نسخه پزشک در دسترس است خانواده ها می توانند روزانه ۱۰ سی سی بر اساس وزن کودک به فرزند خود ORSبدهند.

دکتر محمدیان عنوان کرد: استفاده از شیرین کننده های مصنوعی نوشابه و آبمیوه‌های صنعتی ممنوع است چرا که باعث تشدید اسهال می شود مواد شیرین کننده آب بدن کودک را جذب و حجم اسهال را افزایش می دهد.

فوق تخصص عفونی کودکان با اشاره به زمان مناسب برای مراجعه به پزشک خاطرنشان کرد: در صورتی که علائم کودک شدید شد و اسهال همراه با اسهال خونی بود همچنین کودک دچار ضعف و بی حالی تب شدید و استفراغ شد باید به پزشک مراجعه کرد که بر اساس شدت کم آبی درمان های لازم انجام شود مهمترین نکته اینکه به کودکان در زمان اسهال آنتی بیوتیک داده نشود آنتی بیوتیک یک داروی ضد اسهال نیست.

محمدیان با اشاره به اینکه مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که بعضی از خانواده ها به صورت خودسرانه از آن در زمان اسهال استفاده می کنند این دارو نباید بدون تجویز دکتر مصرف شود، با اشاره به راهکارهای پیشگیری از اسهال، افزود: شستشوی دست ها مصرف آب و غذای سالم مهمترین راه پیشگیری از اسهال است.

این پزشک متخصص با عنوان اینکه بعضی از اسهال ها وابسته به آنتی بیوتیک است، تصریح کرد: در صورتی که در زمان مصرف آنتی بیوتیک کودک شما دچار اسهال شد به پزشک مراجعه کنید که سایر درمانهای لازم همزمان انجام گردد.

وی در خصوص چگونگی مصرف مولتی ویتامین و شیر خشک در زمان اسهال بیان کرد: مصرف مولتی ویتامین در زمان اسهال بلامانع است ولی مصرف شیر خشک به شرط آنکه خود شیر خشک عامل اسهال کودک نباشد مجاز است در بسیاری از مواقع ممکن است که لازم باشد شیر خشک کودک تغییر کند.

آنفلوانزا در ماه‌های آتی تشدید می‌یابد

پیشتر دکتر سیمین خیاط زاده، مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که سرما خوردگی این روزها در واقع همان آنفلوآنزا است، می‌گوید: در مهرماه امسال با افزایش قابل توجه تعداد موارد مثبت بستری و سرپایی آنفلوآنزا در استان به خصوص در میان دانش آموزان رو به رو بودیم که این موارد در ماه‌های آتی نیز تشدید می‌یابد.

وی با تاکید بر این‌که افراد مشکوک به آنفلوانزا باید در خانه تحت مراقبت قرار بگیرند، تاکید می‌کند: حضور دانش آموزان بیمار و مبتلا به آنفلوانزا در مدارس تنها منجر به گسترش بیماری و تهدید سلامتی سایر دانش آموزان و طولانی شدن درمان دانش آموز بیمار می‌شود.

وی با بیان این‌که میزان استفاده از ماسک در استان حتی به ۱۵ درصد هم نمی‌رسد، می‌افزاید: توصیه اکید می‌کنیم که مردم حداقل در امکان سربسته از ماسک استفاده کنند.

خیاط زاده در خصوص تفاوت بیماری آنفلوانزا با سایر بیماری‌های ویروسی، اظهار می‌کند: بیماری‌های آنفلوانزا، کرونا و سرما خوردگی از یک خانواده ویروسی بوده و شباهت بسیاری به هم دارند و از شایع ترین علائم آنفلوانزا نیز می‌توان به شکم درد، اسهال، درد عضلانی، تب، سرفه، اشک ریزش و … اشاره کرد.

علائم آنفلوانزا ناگهانی بروز می‌کنند

وی با تاکید بر این‌که فرق چندانی میان علائم آنفلوانزا و کرونا وجود ندارد، گفت: شاید مقدار تب در افراد مبتلا به آنفلوانزا بیشتر از کرونا باشد و البته ابتلا به آنفلوانزا به صورت ناگهانی باشد. مثلا در زمانی که فرد احساس سلامتی دارد به یکباره دچار درد عضلانی شده و حال عمومی‌اش تغییر کند.

وی هم‌چنین تزریق واکسن آنفلوانزا برای افراد دارای بیماری زمینه‌ای از جمله کودکان دارای دیابت و آسم، افرادی که داروهای ضعف سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، افراد بالای ۶۵ سال، مادران باردار و … را جزو ضروریات در کرونا خانه نشینی این افراد عنوان می‌کند.

همه افراد می‌توانند جهت جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا، واکسن دریافت کنند

دکتر سعیده آذری، متخصص بیماری‌های عفونی نیز در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص افرادی که می‌توانند واکسن آنفلوانزا دریافت کنند، می‌گوید: برخلاف گذشته که واکسن آنفلوانزا برای افراد با شرایط خاص توصیه می‌شد، در سال‌های اخیر همه افراد می‌توانند جهت جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا این واکسن را دریافت کنند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!