یک جان‌باخته و ۵ مورد مشکوک به تب کریمه کنگو/ علائم بیماری چیست؟

ارسال شده در ۴ تیر ۱۴۰۱

تب کریمه کنگو یکی از بیماری‌های خطرناکی است که از طریق ارتباط با دام آلوده زنده و گزش کنه به انسان منتقل می‌شود و امکان مرگ و میر در آن بالا گزارش شده، این بیماری در استان هرمزگان نیز دیده شده است.

تب کریمه کنگو یک بیماری خونریزی دهنده است که تب در آن حاد است و به وسیله گزش کنه رخ می‌دهد این ویروس در حیوانات دیده می‌شود و امکان انتقال به انسان نیز دارد.

این بیماری ویروسی بر اساس داده‌های اطلاعاتی میزان مرگ و میر بالایی دارد و ناقل آن نیز کنه است و پس از گزش یا تماس با حیوان و لاشه حیوانات و خون و ترشحات خون آلود حیوانات امکان انتقال به انسان را نیز دارد.

این بیماری خطرناک اخیرا خود را در استان‌های مختلف کشور نشان داده و اخبار مختلف حاکی از آن است چندین بیمار با علائم این بیماری مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، در استان هرمزگان نیز وجود این بیماری تایید شد و چند مورد به تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند.

به همین جهت و برای بررسی وضعیت این بیماری در استان هرمزگان، راه‌های انتقال، علائم بیماری و میزان خطر آن با فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت‌وگویی ترتیب دادیم تا وی در خصوص آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در استان هرمزگان اطلاعات خود را در اختیار مخاطبان این رسانه قرار دهد.

فاطمه نوروزیان گفت: عامل بیماری تب کریمه کنگو یک نوع ویروس است که در اثر تماس با دام و گزش کنه احتمال انتقال آن انسان وجود دارد.

وی افزود: افرادی که به واسطه موقعیت شغلی با دام ارتباط دارند و یا افرادی که در امر کشتارگاه و ذبح دام با گوشت و خون حیوان ارتباط دارند و در هنگام ذبح در قسمتی از بدن دچار خراشیدگی و یا زخم باشند در معرض ابتلا به بیماری هستند و حتی اگر خون و ترشحات خونی دام آلوده نیز به مخاط چشم انتقال یابد احتمال انتقال ویروس و بیماری وجود دارد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!