خزعلی: زنان سرزمین من در حال نبرد با تاثیرات تحریمهای ظالمانه هستند

در شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در سازمان ملل؛

ارسال شده در ۱ فروردین ۱۴۰۱

دکتر “انسیه خزعلی” معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اظهار کرد: زنان سرزمین من در حال نبرد با تاثیرات تحریم های یکجانبه و ظالمانه هستند.

 معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده در شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک افزود: زنان سرزمین من عملاً در حال مبارزه با تاثیرات اقدامات قهرآمیز یکجانبه هستند. زنان قهرمان این سرزمین که در عرصه های گوناگون دوشادوش مردان این کشور نتایج و آمارهای قابل ملاحظه ای را به ثبت رسانده و ثابت کرده اند که عقب نمی مانند؛ هم اینک در حال نبرد با فشار تحریم های ظالمانه و یکجانبه هستند.

 معاون رئیس جمهوری ایران ادامه داد: کشور من با وجود فشارها و اعمال محدودیتهای تحریم غیرقانونی و غیرانسانی به ویژه در دسترسی به برخی داروها و تجهیزات، تنها با اتکا بر قابلیت ها و توانمندیهای بومی با تولید واکسن داخلی اثر بخش از آزمون جهانی کرونا سربلند بیرون آمده است.

متن کامل سخنان معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در سازمان ملل بدین شرح است:

خانم رئیس، عالیجنابان، خانم ها و آقایان،

حضور در جمعی که دغدغه اعتلای جایگاه زنان، آنها را گرد هم آورده، باعث افتخار است و امید آن می رود که نشست امسال، گامی فراتر از نتایج نشستهای پیشین در بر داشته و به بهبود وضع زنان در سراسر دنیا سرعت بخشد.

کشور من با وجود فشارها و اعمال محدودیتهای تحریم غیر قانونی و غیر انسانی به ویژه در دسترسی به برخی داروها و تجهیزات، تنها با اتکا بر قابلیت ها و توانمندیهای بومی با تولید واکسن داخلی اثر بخش از آزمون جهانی کرونا سربلند بیرون آمده است. ما تا امروز توانسته‌ایم با واکسینه نمودن ۶۳ میلیون نفر با دوز اول واکسن، ۵۵.۵ میلیون نفر با دوز دوم و ۲۳.۵ میلیون نفر برخوردار از دوز سوم واکسن، در مقابل فشار کرونا قد علم کنیم.

در این دوران کرونایی حدود ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار، تحت آموزش های توانمندسازی قرار گرفته و به چرخه بازار سنتی و مجازی متصل شدند. همچنین بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بیش از ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته و از خدمات حمایتی خاص همچون تسهیلات، بیمه و خدمات معیشتی برخوردار شده اند.

با هدف کاهش آسیبهای اقتصادی، رکود و فشار مالی بر خانواده ها، ده میلیون ریال یارانه نقدی به ۱۷ میلیون خانوار (بیش از ۵۰ میلیون نفر) تخصیص یافت که با پیگیری های معاونت امور زنان و خانواده، زنان سرپرست خانوار در اولویتِ دریافت این کمک های معیشتی قرار گرفتند و با تصویب هیأت دولت، وام کرونایی ویژه زنان سرپرست خانوار به دو برابر افزایش یافت.

جمهوری اسلامی ایران که در سال ۲۰۲۲ به عنوان هماهنگ کننده کارگروه زنان اتحادیه اقتصادی آیورا انتخاب شده است، همواره با باور به جایگاه و منزلت والای زنان، توجه و مراقبت دائم نسبت به وضعیت آنان در شرایط گوناگون را در اولویت قرار داده است.

در راستای افزایش یکپارچه سازی چشم انداز جنسیتی و سیاست گذاری در حوزه کاهش خطرات حاصل از فجایع زیستی به منظور افزایش میزان تاب آوری اقلیمی در سال های اخیر در کشور، شاهد انجام سلسله فعالیت ها، اقدامات، سیاست گذاری و برنامه ریزی های متنوع و متعدد خرد و کلان بوده ایم.

طراحی و اجرای طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده برای ۳۱ استان در ۱۱۰۰ نقطه کشور، حمایت از طرح های اجرایی برای کاهش آسیب های اجتماعی با هزاران نفر ساعت آموزش، طرح توانمندسازی کارشناسان اورژانس اجتماعی از جمله اقدامات موفق مرجع ملی زنان در ج.ا.ا بوده است. به علاوه با توجه به اهمیت توانمندسازی زنان روستایی و عشایر در راستای کمک به حفاظت از محیط زیست، در زمان حاضر تعدادی از زنان روستایی و عشایر با عضویت در بیش از ۲۰۰۰ تعاونی روستایی و عشایری در ۵ سال اخیر صاحب زمین شده‌اند.

خانم ها و آقایان،

با همه تلاشها توجه به این نکته لازم است که زنان سرزمین من عملاً در حال مبارزه با تاثیرات اقدامات قهرآمیز یکجانبه هستند. زنان قهرمان این سرزمین که در عرصه های گوناگون دوشادوش مردان این کشور نتایج و آمارهای قابل ملاحظه ای را به ثبت رسانده اند و ثابت کرده اند که عقب نمی مانند؛ هم اینک در حال نبرد با فشار تحریم های ظالمانه و یکجانبه هستند.

جمهوری اسلامی ایران در راستای دستیابی عادلانه زنان و مردان متخصص به جایگاه های شغلی؛ توانمندسازی زنان در برابر تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، افزایش حضور زنان و ایفای نقش و تاثیرگذاری ایشان را همواره مد نظر قرار داده است و یقینا ۴دوره سکانداری مرجع ملی محیط زیست کشور توسط زنان نمایانگر عزم راسخ ج.ا.ا در این خصوص است. به علاوه  آموزش ۱۷۴۵۴نفر زن امدادگر و نجات‌گر و نیز آموزش کمک‌های اولیه به بیش از ۵۶هزار و ۲۵۰ نفر از زنان داوطلب به صورت حضوری و مجازی، همچنین توانمندسازی هزاران زن در سراسر کشور به مهارت های آمادگی در برابر انواع مخاطرات در سال ۱۴۰۰ روی دیگر سکه‌ی تلاش برای هرچه بیشتر توانمند شدن و حضور اجتماعی موثر زنان در کشورم می باشد.

 خانم ها و آقایان،

جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از همبستگی اجتماعی، از جامعه جهانی می خواهد که در مقابل نقض حق حیات، حق سلامت، حق اشتغال و در یک کلام حق توسعه زنان ایرانی بر اثر تحریم های قهرآمیز یکجانبه بایستند و از گسترش به کارگیری این روش ناقض حقوق بشر علیه کشورها جلوگیری نمایند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!