صدور مجوزهای مشاغل خانگی در استان هرمزگان به ۳ روز کاهش یافت

ارسال شده در ۷ اسفند ۱۴۰۰، توسط تسنیم

دولت سیزدهم در تلاش است که با حذف بروکراسی پیچیده اداری و کاهش زمان صدور مجوزها برای راه‌اندازی کسب‌ و‌ کارها مشارکت مردم در حل مشکلات از جمله اشتغال را افزایش دهد و به همین جهت روند صدور مجوز مشاغل خانگی در هرمزگان به ۳ روز کاهش یافت.

مشکل اشتغال یکی از مشکلاتی بوده که سالیان زیادی است گریبان کشور را گرفته و مشکلات فراوانی برای قشرهای مختلف از جمله جوانان ایجاد کرده‌ است.

افرادی زیادی هستند که به امید ورود به بازار کار تحصیلات خود را به اتمام می‌رسانند اما موفق نمی‌شوند کسب‌ و‌ کار مطلوب خود را راه‌اندازی کند چرا که هر کسب‌ و‌ کاری به جز توان علمی و تخصصی نیاز به سرمایه و کفش‌های آهنی جهت گذراندن بروکراسی پیچیده کسب مجوز دارد و همین امر موجب می‌شود بسیاری از ادامه روند برای راه‌اندازی کسب‌ و‌ کار دلسرد شده و ترجیح دهند به اشتغال‌های کاذبی روی آورند که هیچ‌ گونه مجوزی لازم ندارد.

اما دولت سیزدهم نگاهش به بروکراسی پیچیده اداری در تمام زمینه‌ها کاهش این امر و افزایش مدت زمان صدور مجوزها در جهت رفاه مردم و سرمایه‌گذاران برای شروع یک اشتغال یا راه‌اندازی یک مرکز یا‌ مجتمع با اشتغال‌زایی بالا است.

به همین منظور استاندار هرمزگان اعلام کرده‌ که یک بسته مجوزی برای سرمایه‌گذاران استان در زمینه‌های مختلف آماده کرده‌ است که تمام مراحل اخذ مجوز آن طی شده و امضاهای مورد نیاز آن نیز گرفته شده و فقط جای نام و نام خانوادگی و امضای سرمایه‌گذار خالی است.

این ایده جالب استاندار هرمزگان راه را برای سرمایه‌گذاری در هرمزگان هموار می‌کند و یک سرمایه‌گذار که مثلا می‌خواهد یک مجتمع معدنی یا صنعتی را راه‌اندازی کند دیگر لازم نیست یک سال یا گاهی چند سال دنبال مجوزهای آن بدود بلکه در کمتر از ۲۴ ساعت راه را خواهد رفت و می‌تواند بر روی کارهای فنی راه‌انداری مجتمع تمرکز کند.

از سویی دیگر وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز که متولی امر کار، کارآفرینی، مدیریت و نظارت بر کسب‌‌‌ و‌ کارها و صدور مجوزها است نیز عزم خود را جزم کرده تا پروسه صدور مجوز برای راه‌اندازی کسب‌ و‌ کارها را کاهش دهد چرا که دولت سیزدهم متعهد شده که برای حل مشکل اشتغال در کشور سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند که این یک میلیون شغل باید از طرق مختلف ایجاد شود که یکی از این طرق توجه ویژه به اشتغال‌های خرد و کسب‌ و‌ کارهای خانگی است به همین‌ منظور در اقدامی قابل تقدیر مدت‌ زمان اخذ مجوز در مشاغل خانگی نیز به ۳ روز کاهش یافته است.

مجتبی معین‌ وزیری مدیرکل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در این باره اظهار داشت: با توجه به اهمیت تسهیل‌گری در امر راه‌اندازی کسب‌ و کارها به‌ویژه کسب‌ و‌ کارهای خرد و خانگی روند اخذ مجوز به سه روز کاهش یافته است.

وی افزود: برای صدور مجوز کسب‌ و‌ کارها به صورت آنی و سریع، متقاضیان این امر باید درخواست خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند و بعد از آن حداکثر سه روز کاری دستگاه اجرایی متولی زمان دارد که این درخواست را ثبت کرده و مجوز مورد نیاز را صادر کند در غیر این صورت سامانه به صورت اتوماتیک مجوز را برای درخواست کننده صادر می‌کند و متقاضی می‌تواند پرینت مجوز خود را دریافت کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان بیان‌ کرد: سامانه‌ای به عنوان درگاه ملی مجوزها معرفی شده است که هر کسی می‌تواند از هر نقطه از کشور با مراجعه به آن و ارائه مدارک، مستندات و ثبت درخواست خود ظرف حداکثر سه روز مجوز مورد نیاز خود را کسب کند.

معین وزیری تاکید کرد: با توجه به اینکه ۱۸ اسفندماه آخرین فرصت سازمان‌ها و دستگاه‌ها برای بارگذاری مدارک مورد نیاز مجوز‌های کسب و کار در درگاه ملی مجوزها است انتظار داریم همه دستگاه‌های متولی در این زمینه همکاری لازم برای خدمات هر چه سریع‌تر به مردم به عمل آورند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جهش اقتصادی کشور نیازمند حضور همه جانبه مردم و مسئولان در کنار یکدیگر است و ما مسئولان باید به عنوان خدمتگزاران مردم، موانع حضور مردم در عرصه‌های مختلف به ویژه راه‌انداری کسب‌ و‌ کارها را از مسیر برداریم.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!