پژوهشگران جهاد دانشگاهی قم شیوه تازه‌ای برای درمان ناباروری مردان ارائه دادند

ارسال شده در ۳۰ بهمن ۱۴۰۰، توسط ایرنا

 یک متخصص جنین شناس جهاد دانشگاهی واحد استان قم از انتشار آخرین مقاله خود در ژورنال ISI خبر داد و گفت: در این مقاله ما از محیط کالت اکتیو که یک محیط فعال کننده تخمک است برای زوجینی که با علت شدید مردانه نابارور هستند استفاده و نتایج بسیار خوبی مشاهده کردیم.

الهام آسا با بیان این که در این پژوهش مردانی مورد بررسی قرار گرفته اند که آزواسپرم هستند گفت: افرادی که در مایع منی آنها اسپرم وجود ندارد آزواسپرم اطلاق می شوند و در این آزمایش که بطور ویژه افراد آزواسپرم مورد بررسی قرار گرفتند نتایج بسیار خوبی بدست آمد و به موفقیت های خوبی دست پیدا کردیم. در قدم بعدی محققین جهاد دانشگاهی قصد دارند این محیط را به صورت بومی تولید کنند.

این پژوهشگر ابراز امیدواری کرد بتوانیم از این محیط که فعلا بصورت تجاری و وارداتی قابل درسترسی است در آینده نزدیک با قیمت پایین در مراکز درمان ناباروری جهت بالابردن نتایج عمل جراحی میکرواینجکشن استفاده کنیم.

وی با تاکید بر این که در این پژوهش از افراد آزواسپرم استفاده شده است بیان کرد: برای انجام عمل میکرواینجکشن در مورد این افراد از بافت بیضه و یا اپیدیدیم استفاده شده است چرا که در مایع منی خودشان اسپرم نداشته اند. بطور معمول این افراد نرخ بارداری خیلی پایین و موفقیت خیلی کمی دارند، همچنین افرادی در این طرح شرکت داده شده اند که چندین بار وارد سیکل میکرواینجکشن شده اند و به موفقیتی دست نیافته اند و زمانی که از این محیط برای فعال سازی تخمکشان استفاده کردیم دیدیم که نتایج بسیار خوبی حاصل شد و نرخ بارداری افزایش پیدا کرد، همچنین تولد نوزادان زنده بیشتر شد و سقط جنین به میزان معناداری کاهش یافت و میزان جنین هایی که با کیفیت مطلوب تشکیل شده بودند افزایش پیدا کرد.

آسا با بیان این که در دیگر کشورها نیز از این محیط برای سایر بیماری ها استفاده شده است، گفت: تمایز مقاله حاضر با سایر نتایج علمی در این است که این پژوهش ویژه افراد آزواسپرمی انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به نتایج خوبی که بدست آمد و با توجه به قیمت بالای این محصول تصمیم گرفته شد که طی تحقیقات آینده این محیط در جهاد دانشگاهی بومی سازی شود. دکتر آسا در پایان از پژوهشگران علاقه مند به همراهی در تولید این محصول دعوت به همکاری کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک این محیط را در اختیار مراکز درمانی کشور قراردهیم تا بیماران بتوانند از آن استفاده بهینه را داشته باشند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!