رییس مجلس: زنان محور رشد و پویایی جامعه هستند

ارسال شده در ۱۶ بهمن ۱۴۰۰، توسط ایرنا

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در بعضی موضوعات حتی در جبهه انقلاب دچار ضعف، تردید یا لکنت زبان شده‌ایم، یکی از این حوزه‌ها زنان است، درحالی که بانوان در ایران بزرگ‌ترین ظرفیت بوده و محور پویایی و رشد در همه زمینه‌ها حتی اقتصاد کشور، خانواده است که زنان ستون آن هستند.

محمدباقر قالیباف (پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه) در نشست هم اندیشی زنان عضو شوراهای اسلامی شهرهای مختلف کشور که عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی نیز هستند ضمن تبریک ایام الله دهه و میلاد امام محمد باقر (ع) افزود: اینکه بعد از ۴۰ سال در برخی از حوزه‌ها دچار مشکلات جدی هستیم، سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند، مبنی بر اینکه آیا در مبانی و اصول انقلاب اسلامی است که نسل امروز و شرایط تغییر یافته و سبک زندگی تغییر یافته ما را با این حجم از مسایل روبرو کرده است.

وی ادامه داد: در حقیقت برای پاسخ به این سوال‌ها باید توجه داشته باشیم که اساس انقلاب دو رکن داشت؛ نخست مبتنی بر سنت‌های الهی و دیگری قدرت و حرکتی بود که از مردم نشأت گرفت و ما برای پاسخ به مشکلات و چالش‌ها باید به این دو عنصر توجه داشته باشیم.

رییس مجلس به سال‌های پیروزی انقلاب اشاره کرد و اظهارداشت: در همان سال‌ها روش‌های زیادی برای مبارزه با رژیم مستبد پهلوی وجود داشت اما امام خمینی (ره) از هیچ کدام از روش‌ها استفاده نکرد. امام (ره) نه تشکیلات آنچنانی به راه انداخت و نه گروه های مسلح را به کار گرفت. ایشان از قدرت‌های بیرونی نیز استفاده نکردند، در حقیقت امام خمینی (ره) به طور مستقیم با مردم صحبت کردند و حتی در دوران پیروزی انقلاب اگر خطایی در اداره کشور رخ می‌داد، دولت‌ها را از طریق مردم تهدید می‌کردند.

قالیباف تصریح کرد: ما به دوران دفاع مقدس بعد از پیروزی انقلاب افتخار می‌کنیم، چرا که دو عنصر سنت‌های الهی و مردم‌باوری رکن و اساس آن دوران بود. بسیاری از فرماندهان جنگ و سرداران شهید که به جبهه آمدند، یا کارگر، یا معلم، یا دانش‌آموز یا دانشجو و یا بازاری بودند و در عرصه پیچیده علوم نظامی که از همه جهات پیچیدگی‌هایی دارد، مردم امور را در دست گرفتند و بهترین بازدهی را در کمترین زمان از خود نشان دادند. 

وی در ادامه بحث خود به موضوع زنان اشاره کرد و گفت: با همین نگاه می‌بینیم که در برخی زمان‌ها ما حتی در جبهه انقلاب در بعضی از موضوعات دچار ضعف، تردید یا لکنت زبان شدیم که یکی از این حوزه‌ها حوزه های مرتبط با زنان است.

رییس مجلس یادآور شد: ما خواسته یا ناخواسته زنان و مادران را در دو راهی قرار دادیم که بین مادری، خانه‌داری و تربیت فرزندان و محیط اجتماعی و علم و رشد در جامعه یکی را انتخاب کنند؛ حتی اگر در مقطعی این حرف را نزدیم، در عمل فرصتی هم برای زنان ایجاد نکردیم، این در حالی است که زنان در بخش‌های مختلف مدیریتی، در مسایل اجرایی می‌توانند از مردان بهتر عمل کنند.

قالیباف ادامه داد: زنان از جهات مختلف کارآمدتر و شفاف‌تر هستند و آسیب‌ها و مفاسدی که در نظام‌های اداری و اجرایی وجود دارد، در بین زنان در حداقل ممکن است البته معنای این حرف آن نیست که آنها هر کجا وارد شوند باید مردوارگی کنند تا بگوییم مدیران خوبی هستند زیرا این بی‌حرمتی به شان زنان است. 

وی افزود: خانم‌ها با تمام ویژگی‌های زنانه و مادر بودن می‌توانند در جایگاه‌های مختلف قرار گیرند، ما همه انسان هستیم و در بعد انسانیت هیچ تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد اما حتما شئونات زن و مرد در محیط‌های اجتماعی متفاوت است و این به معنای محدودیت نیست.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: زنان در جامعه ما بزرگ ترین ظرفیت هستند و محور پویایی و رشد در همه زمینه‌ها حتی اقتصاد کشور، خانواده است که زنان و مادران ستون آن هستند.

رییس مجلس در پاسخ به سوالی درباره تبعیض‌های ناروا و بی‌عدالتی‌ها در نگاه مدیریتی به زنان گفت: همه ما باور داریم که در جبهه نیروهای انقلاب اسلامی به این بی‌عدالتی‌ها با شایسته‌سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری پایان دهیم و آن را سامان بخشیم.

قالیباف با بیان اینکه اگر سنت‌های الهی و مردم باوری مبنا قرار گیرد، انقلاب با قدرت و بر پایه و اساس کارش پیش می رود، تصریح کرد: هر فعالیت اجتماعی، سیاسی، علمی و مدیریتی به کار سازمانی و سازماندهی کارهای تشکیلاتی نیاز دارد، برای آشنایی با کارهای تشکیلاتی می‌توان به یادداشت‌ها و سخنرانی‌های شهید بهشتی مراجعه کرد که قوی‌ترین، منسجم‌ترین و موثرترین یادداشت‌ها را در حوزه تشکیلاتی دارد.

وی اضافه کرد: ما به ظرفیت جوانان باید توجه داشته باشیم البته جوانگرایی به معنای حذف سرمایه‌ها و تجربیات غلط‌ ترین برداشت از کار تشکیلاتی است.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: ما با تکیه به سنت‌های الهی و مردم باوری باید کار تشکیلاتی را پیش ببریم، به همین دلیل است که می‌گوییم اقتصاد ما درست نمی‌شود مگر آن که نگاه دولتی از حوزه اقتصاد رخت بربندد. 

قالیباف همچنین با بیان اینکه ما باید فرزند زمانه خویش باشیم، افزود: در مکتب امام خمینی (ره) عقلانیت، معنویت و عدالت مبنا بود و ما بر همین اساس باید عمل کنیم. ما به نوگرایی نیاز داریم لذا با توجه به اتفاقات باید خلاقانه عمل کنیم و تصمیم بگیریم.

توجه به حوزه زنان از نشانه‌های تغییر الگوی سیاسی در کشور است

غلامعلی حدادعادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این نشست ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: نهضت امام خمینی (ره) از سال ۱۳۴۲ آغاز و پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ رقم خورد. در این سال‌ها جوان‌های بسیاری به زندان افتادند و شکنجه شدند تا انقلاب اسلامی به ثمر رسید. درگیری‌های پس از پیروزی انقلاب، هشت سال جنگ تحمیلی و همچنین شهدای مدافع حرم طی ۱۰ سال گذشته به ما یادآوری می‌کند که ما وارث جان‌ها و خون‌های عزیزی هستیم. جمهوری اسلامی با همه توطئه‌ها مقتدرانه و باعزت در جهان، واقعیت خود را به اثبات رساند و استقلال بزرگترین نعمتی است که به دست آورده‌ایم.

وی اظهار داشت: ایران تنها کشوری است که در میان کشورهای منطقه، خودش تصمیم می‌گیرد که چگونه کشور مدیریت شود، ما بعد از شهادت سردار سلیمانی، بزرگترین پایگاه قدرتمندترین کشور جهان را نشانه گرفتیم و همه دنیا را مبهوت خود کردیم و با همه این مسائل ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم، زیردریایی می‌سازیم و با وجود تحریم‌های فلج‌کننده، کشور را مدیریت می‌کنیم. تمام این مسائل به برکت وجود استقلالی است که با پیروزی انقلاب اسلامی به دست آوردیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی ایران از آغاز، نظام مردمی بوده و مردم در طول این ۴۳ سال از انقلاب صیانت کردند. تشکیلات سیاسی کارآمدی در چنین نظامی باید شکل گیرد. نیروهای انقلابی از طریق انتخابات، مدیریت و شاکله نظام را برعهده بگیرند، متأسفانه خلأ تشکیلات سیاسی آگاهی‌بخش و فعال در کشور  احساس می‌شود به همین دلیل مصمم هستیم تا تغییر الگوی کار سیاسی را دنبال کنیم.

حدادعادل افزود: فعالیت‌های تشکیلاتی و استمرار آن بعد از انتخابات و همچنین توجه بیشتر به حوزه زنان از نشانه‌های تغییر الگوی سیاسی است. افزایش حضور زنان از زمان پیروزی انقلاب در جامعه تأثیرگذار بوده است، ما نباید این سرمایه بزرگ را از دست دهیم بنابراین برای تغییر الگوی سیاسی به افزایش حضور زنان و آگاهی‌بخشی آنها اعتقاد داریم چرا که از زمانی که مدرنیته به ایران وارد شد غربی‌ها برای تحقق اهداف خود سوء استفاده از زنان را نشانه گرفتند.

قاسم‌پور: برگزاری جلسات هم اندیشی با زنان عضو شوراها با هدف تعامل و ارایه خدمات بیشتر است

فاطمه قاسم پور رییس فراکسیون زنان مجلس و معاون زنان ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی نیز در این نشست گفت: ما در این جلسه از زنان عضو شوراهای شهر استان‌های مختلف که عضو ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی هستند، دعوت کردیم تا درباره مسایل حوزه زنان و مدیریت شهری تعامل و گفت وگو کنیم برای اینکه بتوانیم خدمات بیشتر و با کیفیت بالاتری را به مردم به خصوص زنان جامعه ارایه کنیم.

وی یادآور شد: این جلسات برای پیگیری مسائل و برقراری ارتباطات مستمر تا پایان دوره ۴ ساله شوراها است، ادامه دارد تا بتوانیم در حوزه مسائل شهری، اجتماعی، عمرانی و به ویژه موضوعات مرتبط با زنان اقدامات موثری از خود به جا بگذاریم.

همچنین الهام آزاد از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: همه زنان حاضر در این جلسه منتخبان مردم هستند که با هم‌افزایی می‌توانیم در جهت اعتلا و توسعه جمهوری اسلامی گام برداریم.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!