سازمان جهانی بهداشت: شیوع اومیکرون ظرف سه روز دو برابر می‌شود

ارسال شده در ۴ دی ۱۴۰۰، توسط ایرنا

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد موارد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در ۸۹ کشور گزارش شده است و شمار ابتلا در عرض ۱.۵ تا ۳ روز در مناطقی با شیوع محلی دو برابر می شود.

به گزارش آوای دریا به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد اومیکرون به سرعت در کشورهایی با سطح بالای ایمنی جمعی در حال گسترش است، اما مشخص نیست که این مساله به دلیل توانایی ویروس برای فرار از مصونیت، قابلیت سرایت بالای آن یا ترکیبی از هر دو است.

این نهاد ماه گذشته میلادی اومیکرون را یک نوع نگران کننده از بیماری کرونا معرفی کرد، اگرچه هنوز اطلاعات دقیقی در مورد آن و شدت بیماری ای که ایجاد می کند، در دست نیست.

سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: هنوز اطلاعات محدودی در مورد شدت بالینی اومیکرون موجود است. اطلاعات بیشتری برای آگاهی از شدت این بیماری و اینکه چگونه شدت بیماری تحت تاثیر واکسیناسیون و ایمنی قرار می گیرد، مورد نیاز است.

سازمان مزبور افزود: اطلاعات محدودی در دسترس است و شواهدی در مورد اثربخشی واکسن بر اومیکرون موجود نیست.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که با افزایش سریع موارد ابتلا، بیمارستان ممکن است در برخی مناطق از ظرفیت پذیرش خارج شوند.

این سازمان اضافه کرد: بستری شدن در انگلیس و آفریقای جنوبی همچنان ادامه می یابد و با توجه به افزایش سریع موارد ابتلا، ممکن است بسیاری از سیستم های مراقبت های بهداشتی به سرعت تحت الشعاع قرار گیرند.

محققان آفریقای جنوبی در هفته های گذشته گونه ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است.

سازمان جهانی بهداشت، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!