مردان بیشتر از زنان یا کودکان کرونا را در هوا منتشر می‌کنند

ارسال شده در ۲۰ آذر ۱۴۰۰، توسط عصر ایران

حجم صدای فرد نشانگر میزان انرژی است که در جعبه صوتی خود می گذارد. این انرژی به ذرات بیشتری تبدیل می شود که از بدن خارج می شود. اینها ذراتی هستند که حامل ویروس کووید-۱۹ هستند و افراد دیگر را آلوده می کنند.

محققان آمریکایی در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که مردان به دلیل برخورداری از ریه‌های بزرگ‌تر، بیشتر از زنان یا کودکان ذرات ویروس کرونا را در هوا منتشر می‌کنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهونیوز، این مطالعه که بر روی ردیابی گسترش کووید-۱۹ در تنظیمات هنرهای نمایشی متمرکز و توسط محققان دانشگاه ایالتی کلرادو در آمریکا انجام شد، جمعیت انسان‌هایی را که بیشترین ذرات ویروس کرونا را منتشر می‌کنند، نشان داد.

این مطالعه که ماه‌ها طول کشید، در ابتدا برای مشاهده اقداماتی که می توان برای تسهیل بازگشت ایمن به صحنه هنرهای نمایشی پس از همه‌گیری انجام داد، اجرا شد.  تئاترها، سالن‌های کنسرت و مراکز دیگر در بسیاری از کشورها برای بیش از یک سال است که به طور کامل تعطیل هستند.

بیش از ۷۵ فرد مختلف در این مطالعه شرکت کردند. این مطالعه در اتاقی انجام شد که برای آزمایش ذرات موجود در هوا استفاده می شود. افراد شرکت کننده در این مطالعه سن و مهارت های مختلفی داشتند. از برخی خواسته شد که آهنگ هایی مانند «تولدت مبارک» را به صورت مکرر بخوانند، از دیگران خواسته شد تا آهنگ هایی را بر روی ساز اجرا کنند.

به گفته محققان، آواز خواندن نسبت به صحبت کردن ذرات بیشتری در هوا منتشر می‌کند. در حالی که هدف از این مطالعه با عنوان «کاهش انتشار بیوآئروسل و قرار گرفتن در معرض هنرهای نمایشی، یک نقشه راه علمی برای بازگشت ایمن از کووید-۱۹، تمرکز بر گسترش ویروس کرونا در مکان‌های هنرهای نمایشی بود، اما به طور کلی اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس را ارایه داد.

این مطالعه نشان داد که بزرگسالان نسبت به کودکان ذرات بیشتری در هوا منتشر کنند. همچنین مردان به دلیل برخورداری از ریه های بزرگ تر، ذرات بیشتری نسبت به زنان در هوا منتشر می کنند. از سوی دیگر بر اساس نتایج این مطالعه ویروس کووید-۱۹ در میان افرادی که با صدای بلندتر صحبت می کنند، راحت تر پخش می شود.

محققان گفتند: حجم صدای فرد نشانگر میزان انرژی است که در جعبه صوتی خود می گذارد. این انرژی به ذرات بیشتری تبدیل می شود که از بدن خارج می شود. اینها ذراتی هستند که حامل ویروس کووید-۱۹ هستند و افراد دیگر را آلوده می کنند.

به گفته محققان، مکان‌های سرپوشیده مانند استادیوم های ورزشی و کنسرت ها که افراد با صدای بلندتری داد می زنند یا آواز می خوانند، سطوح بالاتری از ذرات در هوای این مکان ها در چرخش هستند و خطر گسترش ویروس کرونا در این مکان ها بسیار زیاد است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!