سازمان جهانی بهداشت: کووید-۱۹ ریشه کن نخواهد شد

ارسال شده در ۲۰ شهریور ۱۴۰۰، توسط ایرنا

مقام های ارشد سازمان جهانی بهداشت می گویند کووید-۱۹ به رغم واکسیناسیون گسترده و برنامه های تزریق واکسن تقویتی ریشه کن نخواهد شد.

تارنمای هیل نوشت: مقامات سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس خبری گفتند با وجود نوآوری ها در توسعه و تحقیقات درباره واکسن، ویروس کرونا از بین نخواهد رفت و احتمالا مانند آنفولانزا در بین جوامع در گردش خواهد بود.

شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا نیز گزارش داد کارشناسانی مانند مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت های سلامت در سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری به خبرنگاران گفته اند که کووید-۱۹ همچنان تغییر و تحول خود ادامه خواهد داد و به زودی ریشه کن نخواهد شد.

وی گفت: فکر می کنم که ویروس فعلا با ما خواهد بود و مانند ویروس های همه گیری آنفولانزا تحول پیدا خواهد کرد و به ویروس های دیگر تبدیل خواهد شد که بر روی بدن ما تاثیر خواهد داشت.

این در حالی است که نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا که از سویه اولیه آن تولید شده است اکنون بیشترین موارد ابتلای جدید در آمریکا را تشکیل می دهد و اطلاعات کلینیکی در این کشور نشان داده است که ایمنی ناشی از واکسن های فایزر، مادرنا و جانسون اند جانسون به مرور کمتر می شود و برای کنترل افزایش ابتلاهای جدید به واکسن های تقویتی نیاز هست.

مقام های آمریکایی برآورد می کنند که واکسن های تقویتی تا ۲۰ سپتامبر(۲۹ شهریور) آماده می شوند و گزارش های جدید نشان می دهد که ناظران فدرال ممکن است به زمان بیشتری برای انجام تحقیقات درباره تاثیر آنها بر سلامت نیاز داشته باشند. آنها می گویند دوز تقویتی واکسن فایزر ممکن است تنها واکسنی باشد که در اختیار است.

این در حالیست است که سازمان جهانی بهداشت قویا مخالف تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند مانند آمریکا است. این سازمان می گوید چنین کشورهایی در حالی دوز سوم واکسن را تزریق می کنند که هنوز در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته شهروندان دوزهای اولیه واکسن کرونا را دریافت نکرده اند. تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت خواستار تعویق تزریق واکسن های تقویتی کرونا دستکم تا پایان ماه جاری میلادی شده تا سایر کشورها هم که در تزریق دوز اول ودوم واکسن کرونا عقب هستند به این قافله برسند.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!