اولین داروی چینی کرونا وارد فاز آزمایش بالینی شد

ارسال شده در ۲۰ شهریور ۱۴۰۰، توسط تسنیم

شرکت داروسازی سینوفارم اولین داروی کرونای جهان که از پلاسمای بیماران بهبود یافته ساخته شده را وارد آزمایش بالینی کرد.

نائب رئیس گروه بیوتکنولوژیک ملی چین (CNBG) به عنوان زیرشاخه شرکت داروسازی «سینوفارم»، اعلام کرد که اولین داروی کووید-۱۹ جهان، تولید شده بر اساس ایمونوگلوبولین های سرم انسانی ساخته شده از پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونایی وارد فاز آزمایش های بالینی می شود.

در بیانیه رسمی منتشر شده در حساب وی چت کمیسیون نظارت و مدیریت دارایی های دولتی شورای دولتی چین به نقل از «جو جینگ‌جین» (Zhu Jingjin) سرپرست آزمایشات بالینی CNBG آمده است که پلاسمای نقاهت پیشتر در برنامه درمانی ملی کووید-۱۹ گنجانده شده و اثربخشی بسیار خوبی برای بیماران با وضعیت حاد و وخیم ابتلا به کرونا را نشان داده است.

بر این اساس، آخرین نمونه واکسن های نسل دوم کووید-۱۹ تولید شده توسط CNBG که به صورت ویژه برای واریانت های مختلف دلتا و بتا طراحی شده‌اند نیز نتایج اولیه خوبی نشان داده‌اند.

بیش از ۲.۱ میلیارد دوز واکسن کرونا تا روز شنبه گذشته در سراسر کشور چین تزریق شده و این در حالیست که سینوفارم به عنوان تولید کننده اصلی واکسن در این کشور، (۵ سپتامبر/۱۴ شهریور ماه) از ارائه یک طرح رسمی برای گرفتن تائید تزریق دوز بوستر و تقویت کننده خبر داد.

گلوبال تایمز به نقل از CNBG نوشت که داروی ضد کووید-۱۹ جدیدی که از پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونایی و یا افراد واکسینه شده غیر آلوده تولید می شود، حاوی آنتی بادی های خنثی کننده کرونا با قدرت بالاست؛ این دارو مطالعات پیش بالینی و آزمایشات حیوانی را تکمیل کرده که نتیجه آنها رهایی قابل توجه از علائم کرونا و آسیب ناشی از ابتلا به عفونت ویروسی کروناست؛ این دارو به زودی وارد فاز سوم می شود.

با این حال، کارشناسان هشدار داده‌اند که پیشگیری و واکسیناسیون همچنان کارآمدترین ابزار برای متوقف کردن چرخه ابتلا به عفونت ویروسی کروناست و در این بین، داروهای ویژه می توانند به صورت محدود کمک کننده باشند.

«تائو لینا» ناظر واکسن کووید-۱۹ در شانگهای در این رابطه می گوید: «به محض آلوده شدن انسان به ویروس کرونا، این ویروس از سلول های انسان برای تکثیر مداوم ویروس های جدید استفاده می کند و ایمونوگلوبولین های انسانی می توانند صرفا ویروس های خارج از سلول را خنثی کنند و ایمنی سلولی از طریق واکسن ها ضروری است.» یک استاد ایمونولوژیست دیگر مستقر در پکن که تمایلی به افشای نامش نداشته است، نیز گفت که این داروی جدید ضد کووید-۱۹ ممکن است حاوی خطر ابتلا به عفونت های ناشی از سایر ویروس ها مانند هپاتیت B و اچ آی وی و همچنین سایر بیماری های واگیردار از طریق خون باشد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!