مواد اولیه شیرخشک در گمرکات در حال فاسدشدن / جوابیه: کالا، هنوز به گمرک اظهار نشده‌است

ارسال شده در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰، توسط اقتصاد آنلاین/ اقتصاد گردان

رییس انجمن شیرخشک نوزاد کشور از وضعیت کالاهای دپو شده در گمرکات و تاخیر بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه انتقاد کرد. به دنبال صحبت‌های وی، معاون فنی گمرک واکنش نشان داد و اعلام کرد:شیرخشک‌هایی که بنا به اظهار صاحب بار در حال فاسد شدن در گمرک است، هنوز برای بررسی به گمرکات اظهار نشده است.

«هانی تحویل زاده»، رییس انجمن شیرخشک نوزاد کشور صبح امروز از تأخیر بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه شیرخشک به‌شدت انتقاد کرد و گفت: بیش از یک ماه پیش، سازمان غذا و دارو لیست شرکت‌های مشمول دریافت ارز ۴٢٠٠ تومانی را برای بانک مرکزی ارسال کرده اما عملاً تاکنون اتفاقی در این حوزه نیفتاده است ضمن اینکه لیست نیمی از شرکت‌ها نیز هنوز به بانک مرکزی ارسال نشده است.

وی با بیان اینکه همچنین بیش از یکسال است که یک و نیم میلیون یورو مواد اولیه صنعت شیرخشک نوزاد در گمرکات دپو شده است، افزود: این محصولات به دلیل مشکلات تعرفه‌ای در گمرکات مانده و در حال از بین رفتن است، از طرفی هم صنعت با کمبود مواد اولیه مواجه است و چند لاین تولیدی شرکت‌های تولیدکننده به همین دلیل متوقف شده است.

تحویل‌زاده افزود: تغییر کد تعرفه‌ای این محصولات و انتقال آنها به گروه کالایی دو موجب این اتفاقات شده و مقصر تمام آنها نیز سازمان غذا و دارو و وزارت صمت است. وی تصریح کرد: تا چندماه آینده تاریخ این مواد اولیه می‌گذرد و علاوه بر هدر رفت منابع ارزی کشور در داخل نیز با کمبود مواجه می‌شویم.

«مهرداد جمال ارونقی»، معاون فنی گمرک با اشاره به سخنان رییس انجمن شیرخشک نوزاد کشور، گفت: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد ۵۰۰ میلیون تن مواد اولیه تولید شیر خشک از طریق گمرک شهید رجایی بندر عباس وارد کشور شده است که بخشی از آن با درخواست صاحب کالا بدلیل شرایط نامناسب جوی بندر عباس به گمرک مشهد ترانزیت شده است. این کالا در گروه کالایی یکم و مشمول ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی بوده که پس از رسیدن به کشور، به گروه ۲۵ و بعد گروه ۲۷ تغییر یافته است.

وی ادامه داد: مکاتبات متعددی برای تغییر اولویت این کالا بین وزارت صنعت، معدن و تجارت با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تخصیص ارز ترجیحی صورت پذیرفته، اما هنوز این درخواست مورد پذیرش وزارت صمت قرار نگرفته است و بنابراین هنوز ثبت سفارشی برای آن صادر نشده تا به گمرک اظهار شود.

ارونقی افزود: طبق مقررات و با توجه به گذشت مدت زمان زیادی از ورود، کالا باید متروکه اعلام و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گرفت، اما چون هنوز کالا به فروش نرفته بود، با درخواست صاحب کالا، برای اعاده اظهارنامه اقدام شد تا تشریفات ترخیص کالا در گمرک آغاز شود.

معاون فنی گمرک بیان کرد: این اقدامات هنوز منجر به نتیجه نشده و هنوز مجوزی از سوی وزارت صمت صادر نشده و از سوی دیگر، مجوز حداقل اسنادی هم از سوی وزارت بهداشت برای این کالا صادر نشده است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!