آغاز تولید واکسن کوبایی کرونا در ایران از هفته آینده

ارسال شده در ۹ مرداد ۱۴۰۰

کوبا اعلام کرد که ایران هفته آینده اولین کشوری خواهد بود که واکسن کوبایی ضد کرونا را در خارج از این کشور تولید می‌کند.

به گزارش آوای دریا و به نوشته ایرنا، داده‌های اولیه کوبا از آزمایش‌های بالینی حاکی است که واکسن سوبرانا ۲ و پیشرفته‌ترین واکسن دیگر این کشور موسوم به آبدالا جزو مؤثرترین واکسن‌های ضد کرونایی جهان با بیش از ۹۰ درصد تأثیرگذاری است.

انستیتو پاستور ایران پیش‌تر در سال جاری موافقت کرد با انستیتو فینلای کوبا که تولید کننده واکسن سوبرانا ۲ است، فاز سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن در ایران را به اجرا گذارد.

«ویسنته ورز بنکومو» رئیس انستیتو فینلای کوبا این هفته در جریان سفر به تهران گفت که ایران و کوبا میلیون‌ها دُز واکسن سوبرانا ۲ در ایران تحت عنوان پاستوکووک تولید می‌کنند.

وی گفت: برای تولید یک واکسن از مرحله صفر تا تولید انبوه به ۱۵ سال زمان نیاز است، اما ما همه این گام‌ها را طی یک سال برداشتیم و مدارک موجود نشان می‌دهد که خوب عمل کرده است.

بخش بیوتکنولوژی کوبا با تولید ۸۰ درصد واکسن‌های مورد استفاده در این کشور جزیره‌ای کارائیبی و صادرات بخشی از آن، از سابقه طولانی در تولید واکسن برخوردار است.

مکزیک، ویتنام، آرژانتین و جامائیکا جزو کشورهایی هستند که برای تولید یا خرید واکسن‌های کرونای کوبا ابراز علاقمندی کرده‌اند.

علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران پیش‌تر گفته بود که واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران علیه فرم‌های شدید و مرگ‌های ناشی از کرونا اثربخشی ۱۰۰ درصدی دارد که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. وی تاکید کرد که اثربخشی ۲ دُز واکسن سوبرانا۲ به همراه دُز بوستر سوبرانا پلاس در کارآزمایی بالینی فاز سوم کوبا ۹۱/۲ درصد اعلام شده که اثربخشی علیه موارد شدید و فوت، ۱۰۰ درصد بوده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه کوبا و ایران سابقه همکاری طولانی در حوزه بیوتکنولوژی دارند ادامه داد: به طور خاص، همکاری بین انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در مورد واکسن کووید -۱۹ بر اساس یک رابطه استراتژیک در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‌های واکسن است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!