حمایت معاونت زنان از توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر در دوران کرونا

ارسال شده در ۱۹ تیر ۱۴۰۰

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تلاش کرده تا در راستای اعتلای اهداف خود، از طرح های پژوهشی بررسی تطبیقی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توانمندسازی زنان کارآفرین ایران و ژاپن و آگاه‌سازی و توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر در دوران کرونا حمایت کند.

به گزارش آوای دریا و به نوشته ایرنا، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در جمع بندی عملکرد چهارساله خود در دولت تدبیر و امید، به انتشار گزارشی از حمایت و بهره گیری از پژوهش های علمی و کاربردی و زیربنایی در حوزه زنان و خانواده پرداخته است.

بر اساس این گزارش، این معاونت ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های پژوهشگران حوزه زن و خانواده تلاش کرده تا ضمن رصد نیازهای پژوهشی و تعامل مثبت و سازنده با نهادهای پژوهشی، حفظ و ارتقاء کیفیت محتوای پژوهش‌ها همراه با افزایش کمی آنها را مد نظر قرار داده و نتایج به دست آمده را در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به کار بندد.

این معاونت، با رویکردهای متنوعی مانند آسیب های اجتماعی، توانمندسازی، حقوقی و تعمیق باورهای دینی از ۳۸ طرح پژوهشی حمایت کرده است که در حوزه خانواده طرح هایی از قبیل خانواده مستحکم، سبک زندگی متاهلین و تعیین کننده های آن، راهکارهای کاهش طلاق در ایران بر اساس فراتحلیل پژوهش‌های طلاق در دو دهه اخیر، گفتگوی بین نسلی در جامعه با تاکید بر مسائل زنان، دختران و خانواده، کشف الگوهای ارتباطی در روابط زوجین و شناسایی موانع ارتباطی و همچنین گفتگو های بین نسلی «خاطرات جنگ در دوران صلح» از جمله طرح های مورد حمایت محسوب می شود.

در زمینه آسیب های اجتماعی، فراتحلیل مطالعات ایرانی حوزه آسیب های خانواده به منظور ارائه شاخص های خانواده سالم و تدوین برنامه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی زنان نیز به همراه چندین طرح دیگر با موضوعات مرتبط مورد حمایت معاونت قرار گرفته است.

بررسی تطبیقی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توانمندسازی زنان کارآفرین ایران و ژاپن، ارائه مدل توانمند شدن سیاسی زنان نخبه پس از انقلاب و طراحی مدل آگاه‌سازی و توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر در دوران پاندمی کووید ۱۹ سه عنوان از طرح‌های پژوهشی در زمینه توانمندسازی زنان و خانواده است.

در زمینه حقوقی نیز امکان سنجی فقهی نظریه برابری دیه زن و مرد، تدوین لایحه اصلاح حق طلاق در قانون مدنی و راهکاری تازه برای حل توامان مسائل مهریه و کاستی های حقوق زنان از جمله طرح های پژوهشی انجام شده است.

همچنین در حوزه تعمیق باورهای دینی اثربخشی باورهای دینی بر تاب آوری فردی و اجتماعی دختران و زنان، عوامل موثر بر پایداری ارزش های دینی در بین دختران و زنان و تحلیل روانشناختی-جامعه شناسی عفاف و حجاب در پژوهش های داخلی از جمله طرح های حمایت شده محسوب می شود.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!