گرده درختان می‎تواند ویروس کرونا را پخش کند

ارسال شده در ۱۲ تیر ۱۴۰۰، توسط فارس

یک مطالعه هشدار داده است ویروس‌هایی مانند کووید ۱۹ ممکن است در پشت گرده درختان گسترش یابد و به طور بالقوه خطر ابتلا به عفونت در مناطق شلوغ را افزایش دهد.

دیلی‌میل نوشت:دانشمندان هشدار می‌دهند، گرده می‌تواند صدها ذره ویروس را حمل کند و ممکن است خطر عفونت را در مناطق شلوغ افزایش دهد.

به گفته کارشناسان، ذرات ویروسی که پس از سرفه یا عطسه فرد آلوده در هوا معلق می‌شوند، می توانند به ذرات گرده ای درختان که به واسطه نسیم پخش میشوند متصل شوند. زمانی که شخصی این گرده را استشمام می‌کند، خطر انتقال ویروس از طریق هوا، به ویژه در محیط های شلوغ وجود دارد.

محققان دانشگاه نیکوزیا، قبرس درخت بید را شبیه سازی کردند؛ آنها از چگونگی پخش دانه‌های گرده در نسیم ملایم به سمت جمعیت الگو رفتند و دریافتند، در نسیم، گرده‌ها می‌توانند در عرض یک دقیقه به سرعت از میان جمعیت عبور  و محیط را آلوده کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد، با توجه به این موضوع ممکن است در مناطقی که سطح گرده آنها زیاد است، نیاز به رعایت فاصله بیشتری باشد.

مدل نیز نشان داد، در نسیم ملایم، گرده گل فقط در عرض یک دقیقه می‌تواند از جمعیت ۶۶ فوت (۲۰ متر) دورتر عبور کند و به طور بالقوه به حرکت ذرات ویروسی در طول مسیر کمک می‌کند.

براساس یافته‌ها ، نویسندگان گفته‌اند که فاصله اجتماعی دو متر که معمولاً برای کاهش خطر انتشار  کووید ۱۹ توصیه می‌شود، همیشه کافی نیست.

یافته های کامل این مطالعه در ژورنال «Physics of Fluids» منتشر شد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!