شیرینی قرابیه

ارسال شده در ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

قرابیه شیرینی محلی اما مجلسی و دوست داشتنی است که در مناطق آذربایجان، ترکیه، زنجان، قزوین و… طرفداران بسیاری دارد. اگر اهل این مناطق نباشید شاید برایتان این سوال پیش بیاید که قرابیه چیست؟ قرابیه نوعی شیرینی است که عمدتا با بادام، شکر و تخم مرغ تهیه میشود و روی آن پر از مغز پسته و بادام است و به شیرینی گران قیمت و مجلسی معروف است. عموما این شیرینی را به اسم قرابیه تبریز و یا قرابیه ترکیه میشناسند. هرچند که قرابیه مخصوص تبریز نیست و در همه شهرها هوادار دارد. قرابیه، انواع مختلفی مانند قرابیه گردویی و قرابیه نارگیلی و … دارد.

مواد لازم

سفیده تخم مرغ ۳ عدد

بادام خام ۱۵۰ گرم

شکر ۲۰۰ گرم

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

بادام،پسته و شکر برای تزیین

طرز تهیه :

بادام ها را خرد و ریز کنید. برای این کار میتوانید بادام ها را درون غذا ساز بریزید و یا در کیسه پلاستیکی ریخته و سپس بکوبید. و یا از پودر بادام به صورت آماده تهیه کنید.

فر را در ۱۵۰ درجه سانتی گراد و یا ۳۵۰ درجه فارنهایت  تنظیم کرده  تا به مدت سی دقیقه گرم شود. (قبل از روشن کردن فر، سینی فر را بیرون بیاورید.) بادام ها را در ظرفی بریزید. شکر، وانیل و سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید. کمی مخلوط کنید و سپس با دنده ی ریز چرخ گوشت مواد را دو مرتبه چرخ کنید.

خمیر را کمی ورز دهید. اگر احساس کردید خیلی سفت است میتوانید آن را دوباره در غذاساز بریزید و یک سفیده تخم مرغ دیگر به خمیر اضافه کنید تا نرم شود. خمیر آماده شده باید تقریبا سفید رنگ باشد.

داخل سینی فر یک کاغذ روغنی پهن کنید. به کمک ماسوره و یا قاشق و یا اسکوپ ساز خمیر را با فاصله و با اندازه های تقریبا یکسان روی کاغذ روغنی قرار دهید.

کمی پسته و بادام را خرد کنید. برای تزیین شیرینی مقداری پسته، بادام و در صورت تمایل مقداری شکر روی شیرینی ها بپاشید و کمی فشار دهید تا به روی خمیر بچسبند.

سینی را داخل فر بگذارید و اجازه دهید به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه شیرینی ها بپزند. مراقب باشید که شیرینی ها نسوزند. فقط کمی اطرافشان و روی آن ها طلایی رنگ شود کافی است.

وقتی شیرینی ها آماده شدند آن ها را از فر خارج کنید. صبر کنید تا خنک شوند سپس از کاغذ روغنی جدا کنید. ممکن است بعضی شیرینی ها به کاغذ روغنی چسبیده باشند؛ برای جدا کردن آن ها مقداری آب به پشت کاغذ روغنی اسپری کنید. همچنین میتوانید از دستمال پارچه ای مرطوبی به جای اسپری آب استفاده کنید. سپس شیرینی را به آرامی از کاغذ روغنی جدا کنید.

نکات کلیدی:

-این شیرینی خیلی زود و در مجاورت هوا خشک می شود. بهتر است آن ها را در ظرفی در دار نگه داری کنید.

-برای تزیین شیرینی به جای اینکه بادام و پسته را خودتان خرد کنید، میتوانید از خلال بادام و خلال پسته استفاده کنید.

-برای تهیه قرابیه گردویی به جای بادام از پودر گردو و یا گردوی ریز شده استفاده می شود.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!