بحران جمعیت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند/نرخ باروری در استان هرمزگان ۲.۲ است

ارسال شده در ۲۲ خرداد ۱۴۰۰، توسط تسنیم

یکی از چالش‌هایی که کشور در صورت تداوم وضع موجود با آن روبرو خواهد بود بحران جمعیت و پیرشدن جمعیت کشور است که لازم است تمهیداتی برای جلوگیری از آن اندیشیده شود.

یکی از مسائلی که در هیاهوی اپیدمی انتشار ویروس کرونا کمتر مورد توجه قرار گرفت مسئله سوق کشور به سوی بحرانی سخت و نفس‌گیر به نام پیری جمعیت است؛ شاید برایتان جای سوال باشد که چرا از واژه‌های سخت و نفس‌گیر استفاده کردم؛ علت واضح است حیات یک جامعه به درصد کنشگری نیروهای فعال در جامعه بستگی دارد و یکی از محل‌های تجمیع این نیروهای فعال دانشگاه‌ها و دانشجویان هستند لذا شاهد هستیم تعبیر زیبای موذن جامعه به قشر جوان، کنشگر و مطالبه‌گر اختصاص یافته است که اگر خواب بماند نماز جامعه قضا می‌شود.

حال ببینید چنانچه این قشر از بین برود و اکثر جمعیت جامعه را افراد کهن سال تشکیل دهد موجودیت جامعه با خطر روبرو خواهد شد چرا که قشر پا به سن گذاشته عملاً در برابر تجدد و نوآوری مقاومت نشان می‌دهد و معتقد به دنبال کردن روال لاک پشتی در جامعه است، کنش‌گر و مطالبه گر نیست و بیشتر به سوی حرکت‌های محافظه کارانه و مصلحت اندیشانه حرکت می‌کند‌.

در این صورت ما چطور می‌توانیم از چنین جامعه‌ای که اکثر نیروهای آن توانشان بر اثر ملایمات و ناملایمات دوران تحلیل رفته است و بیشتر به دنبال عافیت هستند انتظار حرکت رو به قله داشته باشیم که پر از گردنه‌های تاریخی و صعب العبور است.

مشکل بعدی که در اثر بی توجهی به مسائل جمعیتی ممکن است شاهد رویارویی آن با جامعه باشیم وارد شدن به مرحله جدیدی به نام کمبود نیروی کار است؛ شاید سیاستگذاران تکنوکرات کشور که چندین سال است مناصب حیاتی کشور را در دست گرفته‌اند و گوششان بدهکار سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و فرامین مقام معظم رهبری نیست می‌خواهند با این صبر استراتژیک خودشان با صبر برای بازنشست شدن نیروهای فعلی در حال کار و جایگزینی آنها با نیروهای جدید مشکل اشتغال را حل کنند؛ موضوع کمبود نیروی کار مخصوصاً از نوع متخصص آن قدر مسئله مهمی است که می‌تواند یک کشور فوق پیشرفته را تبدیل به یک مستعمره کند مسئله‌ای که غرب به اصطلاح پیشرفته در سال‌های بعد انقلاب به وضوح دنبال آن بود، آنها با خارج کردن نیروهای کار متخصص خارجی ای که در کشور وجود داشت به دنبال برهم زدن نبض امور جامعه و به تعطیلی کشاندن بسیاری از پروژه‌ها در کشور بودند اما با همت جوانان و اتکا مسئولین به نیروی جوان شاهد فائق آمدن کشور بر مشکلات و توسعه بودیم.

مشکل سوم و اساسی که می‌تواند جامعه را در صورت عدم توجه به مسئله جمعیت با چالش جدی روبرو کند مشکل تامین امنیت کشور است کشور سالیانه تعداد قابل توجهی سرباز برای تامین امنیت مرزها و همچنین امنیت عمومی شهرها و روستاها به خدمت می‌گیرد با توجه پهناور بودن کشور عزیزمان ایران و دندان‌های تیزی که از گوشه و کنار برای ناامن کردن کشور بیرون کشیده شده است می‌تواند مشکل ساز شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورمان طی سالیان گذشته با کاهش چشمگیر جمعیت روبرو بوده است و با وجود تذکرات صریحی که مقام معظم رهبری در این مسئله به مسئولین وزارت بهداشت مخصوصاً شخص وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده است مشخص است که عزم راسخی برای از بین بردن این مشکل و کنترل آن بین مسئولین وجود ندارد.

خوشبختانه با وجود شیب نزولی جمعیت در کشور استان هرمزگان از وضعیت بهتری برخوردار است.

دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: مطابق با گزارش سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است نرخ باروری کلی در دنیا رو به کاهش است.

وی افزود: کاهش مشاهده شده این نگرانی را طرح کرده است که به دلیل کاهش سرمایه انسانی و همچنین جمعیت مولد در سال‌های نه چندان دور دنیا با چالش‌های جدی اجتماعی و اقتصادی رو به خواهد شد و این موضوع می‌تواند مشکلات فراوانی برای کشور ما ایجاد کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: در ۴۰ ساله اخیر آمار باروری کشور به شدت با کاهش روبرو بوده است و امروز طبق آمارهای ارائه شده باروری کشور به ۱.۷ رسیده است.

فرشیدی عنوان کرد: گزارش‌های رسمی و بین المللی در مورد تحولات باروری نشان دهنده این است که تا سال ۱۴۲۰ سطح باروری کشور به سطح جانشینی افزایش نخواهد یافت و نرخ جمعیت کاهشی خواهد بود که باید از هم اکنون به دنبال پیشگیری از به استقبال رفتن این بحران باشیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار که مربوط به سال ۹۹ است ۳۱ هزار و ۴۳۶ تولد در استان هرمزگان داشتیم که درصد باروری ۲.۲ می‌باشد.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!