تذکر و هشدار ۴۴ باره رهبر انقلاب درباره جمعیت

رئیس مرکز تحقیقت سیاستگذاری اقتصاد سلامت مطرح کرد:

ارسال شده در ۱ خرداد ۱۴۰۰، توسط شبستان

علی‌محمدزاده با بیان اینکه تاکنون رهبر معظم انقلاب بیش از ۴۴ بار راجع به مسئله حیاتی جمعیت، تاکید داشته اند و تذکر و هشدار داده اند، گفت: در حال حاضر نرخ tfr ما از ۶.۴ درصد به ۱.۶ درصد رسیده است.

خلیل علی‌محمدزاده، رئیس مرکز تحقیقت سیاستگذاری اقتصاد سلامت شب گذشته (چهارشنبه 29 اردیبهشت) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با اشاره به تاریخچه مهار جمعیت کشور بعد از جنگ تحمیلی گفت: ما اواسط دهه هفتاد به همه اهداف کنترل جمعیت رسیدیم و باید طرح کنار گذاشته می‌شد و سیاست تعدیل و تناسب جمعیت را دنبال می‌کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست گذاری اقتصاد سلامت با بیان اینکه تاکنون رهبر معظم انقلاب بیش از ۴۴ بار راجع به مسئله حیاتی جمعیت، تاکید داشته اند و تذکر و هشدار داده اند، گفت: در حال حاضر نرخ tfr ما از ۶.۴ درصد به ۱.۶ درصد رسیده است و سازمان‌های معتبر و مرتبط جهانی اعلام کرده اند که با این روند در سال ۱۴۵۰ بیش از ۵۰ درصد جمعیت ایران سالمند خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه همانگونه که یک دولت و حاکمیت پشت سیاست‌های کنترل جمعیت بود الان باید یک حاکمیت و دولت پشت سیاست‌های افزایش جمعیت باشد، گفت: اینکار را باید با تشویق‌ها و فرهنگ سازی و حمایت‌های مختلف انجام دهد.

علی‌محمدزاده با بیان این که همه کشور‌هایی که نرخ باروری پایین داشتند سیاست‌های تشویقی اتخاذ کرده اند، گفت: با سیاستگذاری و فهم آن توسط مدیران ارشد و میانی و قانونگذاری و تشویق و حمایت‌های جامع و فرهنگ سازی با کمک رسانه‌ها باید جبران کنیم وگرنه به تعبیر حضرت آقا با شعار و صلوات مسئله حل نمی‌شود.

محمداسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت نیز در این برنامه با بیان اینکه در سال ۱۳۹۵ یک عده‌ای نشستند و برخاستند و نرخ باروری ۲.۰۱ سرشماری را به ۲.۱ دهم کردند، گفت: اما در مطالعه‌ای که همان زمان ما انجام دادیم نرخ باروری ۱.۹ بود.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های تحدید جمعیت در خارج از کشور مطرح شد، گفت: قرار بود میزان فرزندآوری در کشور به حد جانشینی برسد، اما یادمان رفت که قضیه را رصد کنیم و نرخ باروری از دهه ۸۰ شروع به منفی شدن کرد و کم کم از ۳.۷ به ۳ و ۲.۵ و ۲ رسید و الان دعوا سر ۱.۶ و ۱.۷ است.

مشاور عالی وزیر بهداشت با ابراز تاسف از این که دیگر در فاز جبران جمعیت نیستیم گفت: با وجود این که رهبر انقلاب از دهه ۹۰ به تنهایی شروع کردند به تذکر دادن، اما هیچ خبری نشد و هنوز هم خیلی‌ها هستند که حاشیه‌ها را روشن می‌کنند، اما متن مسئله را خاموش می‌کنند. بحث جمعیت، سره از ناسره را در بحث علاقه به کشور ایران نشان می‌دهد و متاسفانه گرفتاری‌های ما بیشتر از نفاق‌های درونی است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!