شهادت ۱۸ ماما در عرصه مبارزه با کرونا/ مراقبت از ۱۵۰۰۰ مادر باردار مبتلا به کرونا در سال ۹۹

ارسال شده در ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط باشگاه خبرنگاران پویا

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شهادت ۱۸ ماما در ایام کرونا گفت: ۲۶۰۰۰ مادر باردار مشکوک به کرونا در سال ۹۹ به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

دکتر قاسم جان بابایی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مامایی، بیان کرد: پانزدهم اردیبهشت ماه مصادف با پنجم ماه می، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی (ICM)، روز جهانی مامایی نام گرفته و فرصت مغتنمی برای گرامیداشت و یادآوری جایگاه مامایی در نظام سلامت و قدردانی از خدمات و زحمات این قشر صبور است.

وی افزود: ارتقا و حفظ سلامت مردم، پاسخ گویی به انتظارات آنها و حفاظت مالی در برابر هزینه‌های نامطلوب، از اهداف اساسی نظام سلامت به شمار می‌رود. بهبود کیفیت خدمات بهداشتی درمانی و افزایش دسترسی به این خدمات، متضمن ارتقای سلامت مردم است.

وی ادامه داد: ماماها با توجه به توانمندی‌ها و مهارت‌هایی که در حین تحصیل کسب می کنند، قادر به ارائه خدمات ادغام یافته برای تمامی گروه‌های سنی بوده و از این جهت بنا به اذعان سازمان بهداشت جهانی در کاهش مرگ و میر و ارتقای شاخص‌های سلامت مادران و نوزادان و کودکان و بهبود ۵۲ شاخص حیاتی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

جان بابایی با اشاره به شعار امسال روز جهانی مامایی، افزود: شعار امسال روز جهانی مامایی تعیین شده از سوی کنفدراسیون بین المللی مامایی (ICM) عبارت از “سرمایه گذاری بر روی ماماها، بهبود کیفیت شاخص‌ها” است که بر همین موضوع تاکید دارد.

شهادت ۱۸ ماما در پاندمی کووید ۱۹

جان بابایی آمار ماماهای مبتلا به کووید ۱۹ از ابتدای پاندمی تاکنون را قریب به ۳۱۰۰ نفر عنوان وتصریح کرد: تاکنون ۱۸ ماما در این پاندمی به شهدای سلامت پیوسته‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: از جمله خدمات قابل ارائه توسط ماماها می‌توان به غربالگری های دوران بارداری، غربالگری‌های سرطان‌های شایع زنان، مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و زایمان و پس از زایمان، مراقبت از مادران پرخطر، مراقبت نوزاد، شیردهی ساعت اول نوزاد و نقش فعال آنان در استقرار اقدامات ده‌گانه بیمارستان های دوست دار کودک و بیمارستان‌های دوستدار مادر اشاره کرد.

وی گفت: امروز که جهان در حال مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ است و کادر درمانی در خط اول این مبارزه قرار دارند، جامعه مامایی کشور نیز به مناسبت وظیفه خطیر خود که حفظ سلامت مادران و نوزادان کشور است جلوه‌های باشکوهی از ایثار و از خود گذشتگی به نمایش گذاشتند که در همین جا همت والای ماماهای گرانقدر را ارج می‌نهم و بر خود لازم می‌‌دانم از تلاش‌های ارزشمند آنها که همسو با اهداف نظام سلامت بوده تقدیر کنم و به خانواده‌های گرامی و عزیزی که در پاندمی کووید ۱۹ عزیزان خود را که ماما بودند از دست دادند، تسلیت عرض کنم و برای آن درگذشتگان فداکار و ایثارگر از خداوند متعال طلب علوّ درجات کنم.

خدمات ماماهای حوزه درمان در پاندمی کرونا

جان بابایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خدمات ماماها از ابتدای شیوع بحران کووید ۱۹ در کنار دیگر کادر درمان، عنوان کرد: در بیمارستان‌های کشور حدود ۱۷ هزار و ۵۶۷ ماما مشغول به خدمت هستند که در دوران شیوع کرونا ۵۲۷۰ نفر (30 درصد) در بیمارستان‌های ریفرال کرونا ارائه خدمت کرده‌اند.

وی افزود: از ابتدای شروع پاندمی تا پایان سال ۹۹ از مجموع ۵۷۳ هزار و ۲۸۵ زایمان طبیعی انجام شده، حدود ۳۷۰ هزار زایمان طبیعی در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا توسط ماماها انجام شده و قریب به ۲۶۰۰۰ مادر باردار مشکوک به کرونا در سال ۹۹ به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

جان بابایی ادامه داد: از حدود ۱۵۰۰۰ مادر مبتلا به کرونا در سال ۹۹ که برای زایمان یا دریافت مراقبت در حین بارداری در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا بستری شده‌اند مراقبت صورت گرفته که از این تعداد، حدود ۳۰۰۰ نفر زایمان طبیعی و ۳۵۰۰ نفر هم سزارین شده‌اند. بقیه مادران نیز در طی بارداری بستری شده بودند (سن ختم بارداری نرسیده بودند) و ترخیص شده‌اند.

وی با بیان اینکه تعداد مادران باردار یا زایمان کرده بستری در بخش مراقبت‌های ویژه یا تنفسی ۲۴۰۰ نفر بوده است، خاطرنشان کرد: همکاران مامای حوزه درمان، به دلیل تعطیلی مطب‌ها و مراکز مشاوره مامایی در ارائه مشاوره و ویزیت‌ها در زمینه شکایت‌های شایع زنان ، مشکلات دوران بارداری و مشکلات شیردهی در دوران کرونا نیز مشارکت داشته‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: از دیگر اقداماتی که در راستای ارتقای سلامت مادران و نوزادان انجام شده، اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت است که در سراسر کشور به اجرا درآمد.

تشریح اهم اقدامات انجام شده در برنامه ترویج زایمان طبیعی

وی به اهم اقدامات انجام شده در برنامه ترویج زایمان طبیعی اشاره و عنوان کرد: تدوین سند سیاست ترویج زایمان طبیعی با محوریت تکریم مادر باردار، انجام سه میلیون و ۳۲۳ هزار و ۱۹۶ زایمان طبیعی رایگان در مراکز دولتی از اردیبهشت ۹۳ تا پایان سال ۹۹ با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت و بهبود شاخص‌های عدالت در سلامت، راه اندازی و تجهیز ۱۸۰۰ واحد LDR ( اتاق زایمان تک نفره) در مراکز درمانی دولتی به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت وافزایش رضایتمندی گیرندگان خدمت، شرکت ۱۱۵۰۰۰۰ در کلاس‌های مجازی رایگان آمادگی برای زایمان ویژه مادران باردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت و اجرای برنامه ارتقای کیفیت خدمات زایمان طبیعی از سال ۹۹ به منظور ارتقای ایمنی زایمان طبیعی در کلیه مراکز، از جمله برنامه ترویج زایمان طبیعی به شمار می‌رود.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!