استقبال شورای وحدت از داوطلبی زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری

ارسال شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط ایرنا

جانشین سخنگوی شورای وحدت با استقبال از حضور زنان برای داوطلبی در انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: با اعلام داوطلبی زنان، شورای وحدت برای برنامه‌ها و معرفی تیم و رویکردهای سیاسی به آنها هم نامه ارسال می‌کند.

کمیته رسانه و ارتباطات شورای وحدت، نیره قوی، سیاست اصلی شورای وحدت را نظر قانونی شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان ارزیابی کرد و گفت: در مرحله احراز صلاحیت‌ها و معرفی نامزدها که وظیفه قانونی شورای نگهبان است ورود و دخالتی نداریم اما از حضور زنان در عرصه داوطلبی ریاست جمهوری استقبال می‌کنیم.

جانشین سخنگوی شورای وحدت قوی با تاکید بر اینکه شورای وحدت آماده گفت‌وگو و هم اندیشی با همه نامزدها و گروههای ارزشی و انقلابی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است، افزود: به این منظور سازوکاری را طراحی کردیم و بر اساس آن در مرحله اول به ۱۰ نفر از کاندیداهای مطرح  که اعلام حضور کرده بودند نامه‌ای ارسال  شد و از آنها برنامه و تیم و رویکردهای مدیریتی خواسته شد. البته ممکن است طی روزهای آینده به افراد دیگری نیز این نامه ارسال شود.

قوی با تاکید بر ضابطه‌مندی و اجرای قانون در همه مراحل فرایند انتخابات گفت: ما بر اساس چنین رویکردی نامه‌ای برای دستگاه های نظارتی، اجرایی و تبلیغاتی و رسانه‌ای کشور تنظیم کردیم که در آن به دغدغه‌ها و پیشنهادات خود درباره اجرای انتخابات هم اشاره کردیم و این نامه به مراجع چهارگانه یعنی برای آیت الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان و برای قالیباف، رحمانی فضلی و علی عسگری ارسال شد که متن کامل آن در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا برگزاری انتخابات را با برخی محدودیت‌ها و چالش‌ها مواجه ساخته، گفت: در نامه‌ای که به عنوان نامه انتخاباتی به مراجع چهارگانه ارسال کردیم پیشنهاداتی به عنوان اجرای انتخابات در وضعیت کرونایی ارائه کردیم، مثلاً الکترونیکی شدن انتخابات، برگزاری انتخابات در فضای باز، تکثر مراکز اخذ رای و یا بیشتر شدن زمان اخذ رای و همچنین اطلاع رسانی کافی و انجام آموزش‌های لازم برای مردم و رای دهندگان از جمله مواردی بود که ما در این نامه آنها را پیشنهاد دادیم.

این فعال اصولگرا با اشاره به اهمیت و منزلت انتخابات در نظام مردم سالاری دینی و تعیین سرنوشت جامعه و مردم، گفت: در آستانه نخستین انتخابات ریاست جمهوری در گام دوم انقلاب قرار داریم که به واسطه آن ۸ سال سکان امور اداری و اجرایی کشور به فردی سپرده خواهد شد که از ابعاد مختلفی از اهمیت و حساسیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

جانشین سخنگوی شورای وحدت همچنین با اشاره به نقش احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی به منظور ایجاد یک فضای واقعی و لزوم تلاش برای بسط اعتماد عمومی میان افکار عمومی افزود: نقش احزاب و تشکل‌های سیاسی بسیار سازنده است چراکه آنها باید تلاش کنند از ایجاد هیجان‌های کاذب و بروز هرگونه بی‌اخلاقی و بی‌اعتمادی در جامعه جلوگیری کنند.

قوی با اشاره به اینکه ما در یک نظام ولایی زیست سیاسی و اجتماعی داریم که در آن نقش روحانیت و فقها بسیار بی‌بدیل بوده است، افزود: شورای وحدت بر اساس یک پیشینه و منظومه‌ای از دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و الزامات گوناگون فرهنگی و سیاسی و اجتماعی ایجاد و فعال شد. شورای وحدت با این رویکرد که روحانیت نقش هدایت گرانه و راهبری خود را در تدبیر امور به خصوص در گام دوم انقلاب نیز باید انجام دهند  ایجاد شده و ما به دنبال سازوکاری هستیم که بر اساس آن به انتخاب اصلح کمک کنیم.

وی افزود: شورای وحدت یک ساز و کار پایدار است و نه موسمی و انتخاباتی و می‌خواهیم  کنار مردم در مقاطع مختلف حضور داشته باشیم. در این بین جامعه روحانیت مقوم شورای وحدت و نخ تسبیح وحدت اضلاع جریان ارزشی و ولایی و انقلابی است و به دنبال این است که از رای مردم و حقوق مردم و شانیت نظام جمهوری اسلامی صیانت به عمل بیاورد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی  همچنین با تاکید بر اینکه  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، کنشگری دستگاه‌های حاکمیتی باید صرفاً متوجه این باشد که به برگزاری انتخاباتی سالم، شفاف و متکی بر رای مردم و نهایتاً انتخاب شایستگان بیانجامد، اضافه کرد: هر گونه تنگ‌نظری و یا جنبه‌های رانتی و رفتارهای کاذب و هیجانی موجب واگرایی در مردم خواهد شد و آنها را از صندوق‌های رای دور خواهد کرد.   در مقابل ما دغدغه مند این مساله هستیم که با عنایت به آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» همواره باید به دنبال وحدت و همگرایی و هم‌افزایی در نیروهای درون نظام باشیم.

قوی با اشاره به مفاد بیانیه گام دوم انقلاب گفت: در این بیانیه یک چشم انداز نگاری برای دولت و نهادها و همه ارکان و اجزای نظام ترسیم شده و شورای وحدت فعالیت‌ها و اقدامات و سیاست گذاری های خود را بر مبنای همین مفاد طراحی کرده و آنها را دنبال می کند. نگاه شورای وحدت در مسئله انتخابات نیز اینگونه است که ما می خواهیم ابعاد گوناگون بیانیه گام دوم انقلاب را عملیاتی کنیم.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!