شاخصه‌های کرونای هندی؛ سرعت بالای انتقال و ابتلای بیشتر جوانان

ارسال شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط ایرنا

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرعت ابتلای بیشتر، مقاومت بالاتر، فرار از سیستم ایمنی و ابتلای بیشتر جوانان از شاخصه‌های مهم ویروس کرونای جهش یافته موسوم به کرونای هندی است.

 کرونای هندی۲ SARS-CoV- حاوی ۱۱ جهش است که همزمانی دو جهش ژنتیکی از بین آنها مخصوص این واریانت است که سبب تغییر پروتئین S ساختار ژنومی ویروس شده و این موضوع موجب شده تا ویروس به احتمال فراوان بتواند سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

یکی از دو جهش به نام L۴۵۲R پیشتر در سویه کالیفرنیایی دیده شده و عامل افزایش سرعت انتقال بیماری است و جهش دوم به نام E۴۸۴Q مشابه جهش E۴۸۴K در سویه آفریقای جنوبی و برزیل است و جهشی که مشابه سویه آفریقای جنوبی و برزیل است نقش مهم‌تری در رفتار ضد ایمنی ویروس دارد.

دکتر داود یادگاری متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با بیان این که محققان در حال پژوهش در مورد این گونه ویروس کرونا هستند، افزود: هنوز این شاخصه‌ها به طور دقیق و کامل اثبات نشده اما اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است، نشان می‌دهد که این بیماری علاوه بر سرعت انتقال بالاتر به احتمال زیاد قدرت کشندگی بیشتری هم دارد.

وی ادامه داد: سویه هندی ویروس کرونا شامل ۲ موتاسیون همزمان است که یک جهش سبب سرعت انتشار ویروس شده و موتاسیون دوم موجب مقاومت بیشتر و فرار از سیستم ایمنی بدن شده است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در نتیجه این سویه کرونا هم سرعت انتقال بیشتری از سویه انگلیسی دارد و هم خطر و عوارض بیشتری به دنبال خواهد داشت.

یادگاری یادآور شد: تجربه کوتاه این سویه نشان می‌دهد که جوانان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند و مرگ و میر در آنان هم احتمالا افزایش خواهد یافت. در سویه‌های قبلی بیشتر افراد بالای ۶۵ سال را درگیر می‌کرد و سبب بستری آنها می‌شد.

وی افزود: در برخی از نقاط کشور هند تا ۷۰ درصد سویه‌های شایع، ویروس جهش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شیوع این بیماری در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: تاکنون وجود این سویه در ۲۱ کشور گزارش شده است. در آمریکا و حتی در ترکیه هم این مورد را گزارش کرده‌اند. در ایران این موضوع در دست بررسی است.

کدام علایم در کرونای هندی شایع‌تر است؟

یادگاری ادامه داد: هرچند علایم بالینی سویه‌های مختلف ویروس کووید – ۱۹ تفاوت چندانی ندارد اما براساس گزارشات منتشر شده، برخی علایم در گونه هندی شایع‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: علایمی که در سوش هندی شایع‌تر هستند می‌توان به علایم گوارشی، تهوع و استفراغ، تب بالا، راش (ضایعه) پوستی، قرمزی چشم و خستگی مفرط اشاره کرد.

وی یادآور شد: برای اینکه علایم بالینی این سویه به طور دقیق مشخص شود نیاز به بررسی‌های بیشتری‌تری است، به همین دلیل محققان در حال تحقیق و بررسی هستند.

به گزارش ایرنا، گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند با نام بی. ۱. ۶۱۷ شناخته شده است. وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می‌شود، اغلب تغییراتی پیدا می‌کند که به این تغییرات جهش گفته می‌شود. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که وقتی ویروسی «یک یا چند جهش جدید» داشته باشد گونه جدید ایجاد می‌شود.

طبق گزارش “هندوستان تایمز” گونه هندی ویروس کرونا «دو جهش» داشته است یعنی این جهش‌ها روی دو نوع جهش‌یافته که از قبل وجود داشت رخ داده است.

newsletter

عضویت در خبرنامه

زمانی که شماره جدید منتشر شد، ما شما را با خبر میکنیم!